Co to jest badanie EKG i w jakim celu się je wykonuje?
Elektrokardiografia czyli inaczej EKG to metoda badania, która dostarcza wiele informacji na temat pracy serca. Za pomocą elektrokardiografu, czyli specjalnego aparatu rejestrującego prądy czynnościowe mięśnia sercowego można wykryć takie choroby serca jak na przykład zaburzenia rytmu serca czy nawet zawał serca. W naszej przychodni oferujemy między innymi usługę EKG. Kiedy zatem wykonać badania EKG i jak się do nich przygotować? Odpowiedź można znaleźć poniżej.
Wskazania do wykonania EKG
Dzięki badaniu EKG można dowiedzieć się jak pracuje nasze serce i czy przypadkiem nie mamy poważnej choroby serca. Ale jak w takim razie wykryć chorobę serca skoro zmiany w układzie krążenia często przebiegają w sposób bezobjawowy? W tym właśnie celu osoby, które ukończyły 40. rok życia powinny poddawać się tego rodzaju badania regularnie w ramach okresowych badań kontrolnych co 1-3 lata. Ponadto elektrokardiogram wykonuje się w następujących przypadkach: nadciśnienie tętnicze, kołatanie serca, omdlenia, zawroty głowy, ból w klatce piersiowej, duszności, ogólne osłabienie czy zwiększona męczliwość. Pacjenci, którzy powinni poddać się badaniu EKG to osoby z rozrusznikiem serca, z rozpoznaną arytmią, przyjmujący leki antyarytmiczne oraz osoby, u których podejrzewa się chorobę układu sercowo-naczyniowego czy osoby, u których zdiagnozowano tej rodzaj choroby.
EKG – jak się przygotować do badania?
Badanie EKG nie wymaga szczególnego przygotowania, jednak warto zwrócić uwagę na kilka zasad w celu uzyskania wiarygodnego wyniku. Po pierwsze nie trzeba przychodzić na badanie na czczo. W momencie zbyt dużego głodu, warto zjeść mały, lekki posiłek jednak bez kawy czy zimnych napojów. Po drugie zaleca się również zrezygnowanie z palenia papierosów w dniu wykonania badania, ponieważ te mogą podnieść ciśnienie i przyspieszyć rytm serca. To samo dotyczy wysiłku fizycznego i alkoholu, nawet dzień przed wykonaniem badania. Po trzecie jeżeli pacjent posiada gęste owłosienie w miejscu klatki piersiowej, należy je zgolić. Ostatnią rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę jest rodzaj leków, które przyjmuje się na stałe. Ważne jest aby poinformować o tym fakcie lekarza.
Jak przebiega badanie EKG?
Sam proces tego badania nie trwa dłużej niż 10 minut. Jest całkowicie bezpieczny i bezbolesny. Pozycję jaką obiera pacjent to pozycja leżąca. Należy zdjąć ubrania od pasa w górę i pozbyć się jakichkolwiek metalowych elementów, np. biżuterii czy okularów. 10 elektrod przyczepianych jest do ciała pacjenta; klatka piersiowa, nadgarstki i kostki nóg. Nie wolno się poruszać czy rozmawiać podczas badania. Wyniki przekazuje kardiolog i szczegółowo omawia je z pacjentem. Badanie EKG Poznań wykonuje się zarówno w ramach świadczeń NFZ jak i prywatnie. Należy uprzednio zdobyć wymagane skierowanie od lekarza rodzinnego.
Sprawdź: