Badanie holter Poznań – wskazania i korzyści
Monitorowanie EKG metodą holter stanowi szczególną technikę, której podstawową funkcją jest pomiar pracy serca nieprzerwanie przez 24 godziny na dobę. Celem tego rodzaju badania serca holterem EKG jest późniejsza analiza komputerowa i szczegółowa interpretacja wyników, w celu wykrycia ewentualnych nieprawidłowości w postaci arytmii bądź niewydolności serca.
Poznaj wskazania i korzyści, jakie niesie ze sobą badanie holter Poznań.
Przygotowanie i przebieg badania serca przez Holter EKG
Przed przystąpieniem do zamontowania holter należy bezwzględnie poinformować lekarza o przyjmowanych lekach, a przed badaniem powstrzymać się od ćwiczeń fizycznych i picia alkoholu. Ponad to, przez cały czas rejestrowania ciśnienia poprzez Holter EKG zabronione jest zamaczanie elektrod (w tym branie prysznica i kąpieli), co skutkuje nieprawidłowym pomiarem i uszkodzeniem samej aparatury holtera.
Rozpoczęcie badania holterem EKG zaczynamy od przyklejenia do klatki piersiowej specjalnych elektrod połączonych z urządzeniem rejestrującym EKG, noszonym jako smycz bądź przyczepianym do paska. W ciągu dnia pomiarów, tryb dnia badanego nie powinien być zaburzony przez samo urządzenie – powinien on wykonywać te same czynności co zwykle. Niewątpliwą zaletą holter EKG jest możliwość rejestracji pracy serca w nocy, dzięki czemu możliwe jest wychwycenie arytmii spowodowanej epizodami niedotlenienia w czasie spoczynku.
Podczas badania zalecane jest także prowadzenie dziennika i zapisywanie zarówno dolegliwości, jak również czynnościach wykonywanych w tym czasie.
Wskazania do badania holter EKG
Głównym wskazaniem do założenia holtera EKG jest wystąpienie u pacjenta dolegliwości ze strony serca, takich jak:
- kołatanie serca
- zaburzenia rytmu
- podejrzenie migotania bądź trzepotania przedsionków
- ocena funkcjonowania rozrusznika serca
- ryzyko śmierci sercowej
- omdlenia (lub stan przedomdleniowy)
- nadciśnienie tętnicze
Badanie holter ciśnieniowy zalecane jest we wszystkich przypadkach, w których niezbędna jest ocena ciśnienia tętniczego w określonych sytuacjach w ciągu dnia. Predyspozycją do jego wykonania jest także tzw. efekt białego fartucha, odpowiedzialny za znaczne zwiększenie ciśnienia tętniczego jako odpowiedź na stres związany z samym badaniem.
Dlaczego badanie pracy serca przez holter jest ważne?
Badanie EKG metodą Holtera jest badaniem, które rejestruje aktywność elektryczną serca w okresie 24 godzin. Rejestruje on aktywność elektryczną serca, ciśnienie krwi i inne parametry życiowe. Badanie holter służy do wykrywania arytmii, czyli nieregularnych uderzeń serca. Badanie Holter EKG może być wykorzystane do diagnozowania takich schorzeń jak migotanie przedsionków, częstoskurcz nadkomorowy oraz zespół Wolffa-Parkinsona-White’a. Informacje pozyskane dzięki badaniu holterowskiemu te mogą być wykorzystane do diagnozowania problemów z sercem lub do monitorowania pacjentów po zabiegach chirurgicznych.
Przeciwwskazania do badania holter EKG
Holter EKG stanowi badanie bezpieczne i nieinwazyjne, w związku z czym jedynymi przeciwwskazaniami w jego wykonywaniu jest stan bezpośredniego zagrożenia życia. W takich przypadku należy dokonać diagnostyki w sposób szybszy, umożliwiający natychmiastowe podjęcie leczenia.
Kto analizuje wyniki z badania serca przez holter?
Wyniki badania holterowskiego są analizowane przez kardiologa. Podczas badania holterem pacjent musi również prowadzić dzienniczek, w którym będzie zapisywał jakie wykonywał aktywności fizyczne oraz czy w danym momencie się stresował i kiedy poszedł spać. Podczas trwania badania holterem trzeba również zapisywać jakie dolegliwości występują i dokładnie, o której godzinie się pojawiły oraz ustąpiły. Po sprawdzeniu zapisu z holtera oraz sprawdzeniu notatek pacjenta, kardiolog może postawić diagnozę lub wykonać dodatkowe badania, które potwierdzą chorobę lub wadę serca.
Sprawdź również informacje: