Czy powikłania kardiologiczne po koronawirusie są groźne?

Niestety, coraz więcej wskazuje na to, że koronawirus jeszcze długo nie da nam o sobie zapomnieć. Jeśli nawet wkrótce uda nam się zdławić wciąż trwającą pandemię, wiele wskazuje na to, że będziemy również musieli zmierzyć się z powikłaniami i konsekwencjami tej choroby – a dotykają one wcale niekoniecznie tych, którzy zakażenie Covid-19 przeszli najgorzej. Prawdopodobnie najgroźniejszym typem powikłań po zarażeniu SARS-Cov-2 są powikłania sercowe – i coraz częściej występują one również u tych osób, które samą infekcję przeszły bezobjawowo.

W jaki sposób koronawirus niszczy serce?

To, że zakażenie Covid-19 ma bardzo negatywny wpływ na serce zostało już, niestety udowodnione – i oznacza, że lekarz rodzinny Poznań NFZ diagnozując pacjenta musi nie tylko otoczyć go opieką w czasie choroby, ale i zapewnić szybki dostęp do szeregu badań kontrolnych, jak badanie  Holter. Jak i dlaczego jednak koronawirus uszkadza serce?

Okazuje się, że jedną z konsekwencji zakażenia każdym wariantem koronawirusa może być zapalenie mięśnia sercowego. U pacjentów, którzy przechodzili zakażenie koronawirusem diagnozowano także arytmie – choć nie w każdym przypadku są one zagrożeniem życia, większości pacjentów znacząco komplikują codzienną egzystencję. Na pewno bardzo groźne są za to zakrzepy i zatory, jakie może wywołać infekcja Covid-19, podobnie jak chociażby częstoskurcze. Bardzo poważnym powikłaniem koronawirusa może być również zawał serca. 

Osoby przewlekle chore powinny zwracać szczególną uwagę na niepokojące objawy

Wbrew pozorom, nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jaka grupa społeczna jest najbardziej narażona na ciężkie powikłania koronawirusa, które mogą przecież wystąpić nawet kilka miesięcy / lat po ustąpieniu infekcji. Bez wątpienia jednak – co zresztą podczas konsultacji podkreślają Lekarze Rodzinni – szczególną ostrożność powinny zachować osoby starsze oraz przewlekle chore, zwłaszcza, jeśli zmagają się z problemami sercowymi. Szczególnie groźne może okazać się nadciśnienie tętnicze, a także niewydolność serca.

Jakie objawy mogą sugerować pojawienie się sercowych powikłań Covid-19?

Problemy sercowe dają dosyć charakterystyczne objawy. Pacjent powinien jak najszybciej powiadomić lekarza, jeśli po przejściu zakażenia koronawirusem pojawiły się u niego duszności czy zawroty głowy. Skieruje on pacjenta na odpowiednie badania, jak badanie EKG czy spirometria PoznańNatomiast w przypadku bardziej gwałtownych duszności, pojawienia się opuchlizny wokół kostek, drastycznego wzrostu ciśnienia, czy bólu i kołatania w klatce piersiowej nie ma na co czekać i należy jak najprędzej wezwać zespół ratownictwa medycznego. Najprawdopodobniej jeszcze na miejscu zostanie wykonane podstawowe badanie EKG Poznańktóre pozwoli potwierdzić lub wykluczyć sercowe powikłania koronawirusa, a także zadecydować o wdrożeniu leczenia szpitalnego.

Jak uchronić się przed powikłaniami zakażenia koronawirusem?

Dokładnie tak samo, jak przed samą infekcją – jak mówi stare porzekadło, lepiej zapobiegać, niż leczyć. Należy więc przede wszystkim prowadzić zdrowy styl życia, dbać o higienę osobistą oraz długiego przebywania w zatłoczonych miejscach, a jeśli już koniecznie trzeba w takim miejscu przebywać – należy nałożyć maseczkę medyczną, najlepiej z filtrem.
Nad pacjentami, u których – na podstawie historii dotychczasowych chorób – lekarze podejrzewają wysokie ryzyko wystąpienia powikłań sercowych, prowadzi się stałą obserwację jeszcze w szpitalu. Regularnie wykonywana jest spirometria poznańbadanie EKG, a często również badanie Holter PoznańPozwala to wykryć ewentualne poczynione przez wirusa zmiany w sercu i odpowiednio zareagować. Pacjent taki, nawet po wyjściu ze szpitala powinien ściśle stosować się do wskazówek, jakie przekazują mu Lekarz Rodzinny Poznań oraz lekarz kardiolog.

Sprawdź: