Czym jest małpia ospa?

Czy czeka nas kolejna epidemia? Światowa Organizacja Zdrowia uznała tę chorobę za globalne zagrożenie dla zdrowia. W czerwcu, choroba ta zawitała do Polski, a w sumie pojawiła się już w 70 krajach na świecie. Nie licząc Afryki, w której występowała endemicznie. Czym jest małpia ostra? Jak można się zakazić i jakie są pierwsze objawy? Trudno jest potwierdzić tę chorobę, lecz o wiele łatwiej jej zapobiegać.

Co to jest małpia ospa?

Ospa małpia to rzadka infekcja wirusowa, która jest podobna do ospy. Najczęściej występuje w Afryce, gdzie uważa się, że jest przenoszona ze zwierząt na ludzi. Wirus może powodować gorączkę, wysypkę i limfadenopatię (obrzęk węzłów chłonnych). Małpia ospa jest uważana za poważny problem zdrowia publicznego ze względu na podobieństwo do ospy i możliwość wywołania globalnej epidemii. Nie ma specyficznego leczenia ospy małpiej. W większości przypadków jest to choroba o łagodnym przebiegu, lecz w niektórych przypadkach może być śmiertelna.

Skąd pojawiła się małpia ospa?

Ospa małp jest chorobą odzwierzęcą, która występuje głównie w wiejskich krajach afrykańskich (Benin, Demokratyczna Republika Kongo, Republika Środkowoafrykańska, Sierra Leone, Kamerun). Uważa się, że wirus małpiej ospy pochodzi od dzikich zwierząt i przenosi się na ludzi poprzez kontakt z krwią lub płynami ustrojowymi zakażonego zwierzęcia. Jak można się zarazić? Zakażenie wywołuje wirus rodzaju Orthopoxvirus. Za zakażenie małpią ospą najczęściej odpowiedzialne są gryzonie (wiewiórki), a nie jak sama nazwa mówi małpy. Dochodzi do tego najczęściej poprzez pogryzienie przez dane zwierzę. W Europie pojawiła się po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii, gdzie została przywieziona z obszaru Nigerii. Duża liczba zachorowań stwarza duże zagrożenie w zachodnich społeczeństwach.

Małpia ospa – przyczyny

Małpia ospa (ang. monkey pox) to rzadka infekcja wirusowa, która jest podobna do ospy. Występuje głównie w Afryce, a większość przypadków w Stanach Zjednoczonych była związana z podróżami do Afryki. Za epicentrum uznaje się Nowy Jork. Wirus ospy małpiej rozprzestrzenia się poprzez kontakt z zakażonym zwierzęciem lub osobą, zazwyczaj poprzez ugryzienie lub bliski kontakt ze zmianami ospowymi. Okres inkubacji (czas od ekspozycji do wystąpienia objawów) dla małpiej ospy wynosi zwykle 7-14 dni, ale może być tak długi jak 21 dni. Śmiertelność wynosi zaledwie 10%.

Małpia ospa – objawy

Wykryć możnObjawy małpiej ospy obejmują gorączkę, bóle głowy, bóle mięśni, bóle pleców, obrzęk węzłów chłonnych, dreszcze i wyczerpanie. Pęcherzyki przypominające wysypkę rozwijają się 1-5 dni po wystąpieniu gorączki i zaczyna się na twarzy, a następnie rozprzestrzeniają się na inne części ciała. Wysypka w końcu tworzy pęcherze wypełnione ropą, a następnie pokrywa się skorupą. Ospa małpia jest zwykle łagodną chorobą u ludzi, ale w niektórych przypadkach może być śmiertelna. Nie należy mylić małpiej ospy i ospy wietrznej.

Jak leczyć małpią ospę?

Nie ma specyficznego leczenia małpiej ospy, ale pacjenci mogą otrzymać pomocniczą opiekę, aby złagodzić objawy. Wiele osób używa szczepionki przeciwko ospie prawdziwej, która jest ponoć skuteczna w ok. 85%. Szczepienia przeciwko ospie są popularne w wielu państwach. Transmisja choroby pomiędzy chorymi jest niezwykle rzadka.