Czym różni się zawał od udaru?

Istnieje kilka zasadniczych różnic między zawałem serca a udarem mózgu. Zawał serca występuje wtedy, gdy przepływ krwi do serca zostaje zablokowany, zazwyczaj przez nagromadzenie blaszki miażdżycowej w tętnicach. Może to spowodować uszkodzenie serca lub nawet całkowite zatrzymanie jego pracy. Z kolei udar mózgu ma miejsce, gdy przepływ krwi do mózgu zostaje zablokowany. Może to prowadzić do paraliżu, trudności w mówieniu, a nawet śmierci. W przypadku, gdy jesteśmy świadkami i podejrzewamy, że ktoś może mieć zawał serca lub udar mózgu, należy jak najszybciej przystąpić do pierwszej pomocy i zapewnienie jak najszybszego transportu poszkodowanego do szpitala. W tym przypadku, najważniejsze jest szybkie podjęcie pomocy.

Czym jest udar mózgu?

Udar mózgu to nagłe wystąpienie zaburzeń czynności mózgu. Ma ono charakter miejscowy lub globalny i trwają co najmniej 24 godziny. Udar mózgu jest spowodowany wyłącznie przez przyczyny naczyniowe związane z krążeniem krwi w mózgu. Może to nastąpić z powodu zatoru, np. skrzepu, lub krwawienia. W takiej sytuacji komórki mózgowe zostają pozbawione tlenu i zaczynają obumierać. Może to prowadzić do paraliżu, trudności w mówieniu, a nawet śmierci. Jest to udar niedokrwienny, który występuję najczęściej i stanowi ok. 80-90% wszystkich udarów mózgu. Udar krwotoczny to wylew krwi do mózgu, który powstaje na skutek pęknięcia jednej z tętnic w mózgu. Rozlewająca się krew powoduje uszkodzenie komórek w mózgu i wzrost ciśnienia w czaszce głowy.

Czym jest zawał serca?

Zawał serca to nagły wypadek medyczny, w którym dopływ krwi do serca zostaje nagle zablokowany, zwykle przez zakrzep w jednej z tętnic wieńcowych, wokół pękniętej blaszki miażdżycowej tworzy się skrzeplina, która powoduje zamknięcie naczynia i zablokowanie przepływu krwi prosto do serca. Może to spowodować uszkodzenie mięśnia sercowego lub nawet całkowite zatrzymanie jego pracy. Powoduje to martwicę mięśnia sercowego. Zawały serca są jedną z głównych przyczyn zgonów i niepełnosprawności na całym świecie.

Czym różni się zawał od udaru?

Czynniki wpływające na zawał i udar są te same. Czym różni się zawał od udaru? O zawale mówimy najczęściej, gdy zaatakuje on mięsień sercowy, natomiast o udarze mówimy, gdy zaatakuje on mózg człowieka. Zawał serca to sytuacja, w której dochodzi do zablokowania dopływu krwi do serca, zazwyczaj w wyniku nagromadzenia się złogów tłuszczowych w tętnicach. Może to spowodować uszkodzenie mięśnia sercowego i uniemożliwić jego prawidłową pracę. Udar mózgu to sytuacja, w której dochodzi do zablokowania dopływu krwi do mózgu, zwykle przez zakrzep. Może to spowodować uszkodzenie i obumarcie komórek mózgowych. W zależności od miejsca, w którym wystąpi niedokrwienie możemy mówić o zawale: serca, mózgu czy płuc.

Jak rozpoznać zawał serca od udaru mózgu?

Zawał serca i udar mózgu można rozpoznać po objawach. Zawał serca objawia się bólami klatki piersiowej, który promieniuje w kierunku rąk, a także powoduje duszność i ogólne osłabienie. Udar mózgu prowadzi do zaburzeń mowy, symetrii twarzy, a także zmianę siły mięśni po jednej stronie ciała poszkodowanego. W obu przypadkach, najważniejsze jest jak najszybsze podjęcie akcji ratunkowej.