Gorączka u dziecka. Co może oznaczać i kiedy zgłosić się do lekarza rodzinnego?

Dziecko jest naszym oczkiem w głowie. Robimy wszystko, aby wyrosło na zdrowego, mądrego i silnego dorosłego. Z tego powodu już nawet najmniejsze objawy choroby są dla nas, jako rodziców, powodem do niepokoju. Jednym z nich jest gorączka. Kiedy warto reagować? Jak zachować się w tej sytuacji? I czy zawsze konieczna jest wizyta u lekarza? W tym artykule rozwiejemy wszelkie wątpliwości.

Kiedy dziecko ma gorączkę?

Rodzice są bardzo wrażliwi na punkcie swoich pociech. Z tego powodu dla wielu z nich temperatura lekko powyżej 36,6°C jest powodem do niepokoju. Warto jednak wiedzieć, że przedział od 36°C do 37°C jest zupełnie normalny. Nie ma żadnego powodu do niepokoju, jeśli ciepło ciała malucha oscyluje w tych granicach. Kiedy natomiast pojawia się problem? Jeśli maluch ma temperaturę:

  • od 37°C do 38°C – mówimy wówczas o stanie podgorączkowym; może pojawić się w wyniku zbyt ciepłego ubrania, ząbkowania czy nawet intensywnego płaczu; nie jest powodem do niepokoju, jednak rodzic powinien bacznie obserwować dziecko i kontrolować, czy temperatura nie podnosi się;
  • od 38°C do 39°C – jeśli zobaczymy na termometrze taką wartość, wówczas możemy mówić o gorączce u dziecka; wówczas należy udać się do lekarza lub zamówić konsultacje pielęgniarki w domu Poznań.
  • powyżej 39°C – jest to wysoka gorączka, która w trybie pilnym wymaga konsultacji lekarskiej; dziecko może cierpieć na poważną chorobę, a tego nie można lekceważyć pod żadnym pozorem!

Co może oznaczać gorączka? Nie zawsze zwiastuje poważna chorobę.

Gorączka, czyli stan powyżej 38°C może oznaczać wiele chorób. My, jako rodzice, nie jesteśmy w stanie samodzielnie ocenić, bo jest jej przyczyną. Niezbędny będzie więc lekarz pierwszego kontaktu Poznań. Najważniejsza jest szybka reakcja rodzica, ponieważ gorączka może oznaczać:

  • choroby zakaźne, np. ospa, świnka lub różyczka;
  • infekcje wirusowe przewodu pokarmowego;
  • choroby nowotworowe, np. białaczkę;
  • choroby neurologiczne;
  • zapalenie opon mózgowych.

Ta lista może przerażać, dlatego absolutnie nie można lekceważyć objawów gorączki. Choć zazwyczaj w gabinecie lekarskim dowiadujemy się, że choroba nie jest niczym groźnym, to jako odpowiedzialni rodzice nie możemy próbować leczyć dziecka na własną rękę. Tylko lekarz może przepisać odpowiednie leki, które rzeczywiście pomogą maluchowi wyjść z infekcji cało i zdrowo.

Sprawdź: