Jakie objawy daje Helicobacter pylori?
Bardzo częstą przyczyną bólów brzucha i zapaleń żołądka jest bakteria z gatunku Helicobacter pylori. Świetnie radzi sobie ona w dość kwaśnym środowisku, jakim jest sok żołądkowy. Wiele osób nie wie, że jest nią zakażoną, ponieważ zakażenie przebiega bezobjawowo u ok. 70% ludzi. Pozostała reszta bardzo często może skarżyć się na liczne symptomy. Jakie są przyczyny? Jakie objawy daje Helicobacter pylori? Infekcja Helicobacter pylori może powodować wrzody, a zakażenie tą bakterią może prowadzić do wielu chorób (związanych z przewodem pokarmowym), dlatego warto pamiętać o diagnostyce i leczeniu. Obecność Helicobacter pylori może być niebezpieczna.
Czym jest Helicobacter pylori?
Występuje ona w błonie śluzowej żołądka i może mieć spiralny kształt. Helicobacter pylori to bakteria, która powoduje stan zapalny lub przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka. Utrzymuje się w kwasie solnym żołądka. Może być to poważna niedogodność. Bakterie te zmieniają pH żołądka na zasadowe. Co więcej, wytwarzają toksyny, które mają negatywny wpływ również górny odcinek przewodu pokarmowego. Wytwarza amoniak, a także “ureaza”, która rozkłada mocznik do dwutlenku węgla. . Konsekwencją zakażenia bakterią Helicobacter pylori mogą być choroba wrzodów żołądka i dwunastnica, a także wiąże się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju raka żołądka.
Helicobacter pylori – jak dochodzi do zakażenia?
Obecność bakterii z gatunku Helicobacter pylori to problem dla człowieka. Jak dochodzi do zakażenia? Bardzo często dochodzi przez drogę pokarmową. Bakteria można się zarazić poprzez zanieczyszczoną żywność lub wodę, lub poprzez kontakt z zakażoną osobą. Głównymi czynnikami mogą być słabe warunki ekonomiczne i mieszkalne, ale także predyspozycje genetyczne czy rasowe. Zakażenie może odbyć się również przez ślinę podczas pocałunku lub picie z tej samej butelki. W wielu krajach, nosiciele to, aż 90-100 % społeczeństwa (kraje rozwijające się), w Europie to około 20-40%.
Helicobacter pylori – objawy
Objawy zakażenia bakterią Helicobacter pylori jest ból brzucha, zwykle w lewej górnej części żołądka. Inne objawy zakażenia Helicobacter pylori mogą obejmować wzdęcia, biegunkę, stan podgorączkowy, choroba wrzodowa żołądka, bekanie, utratę apetytu, utratę wagi i nudności. Jeśli zakażenie nie jest leczone, może prowadzić do powstania wrzodów żołądka lub dwunastnicy.
Helicobacter pylori – leczenie
W celu diagnostyki warto podjąć się testu oddechowego (mocznik), który jest bezbolesny. Można je wykryć również przez badanie gastroskopowe, czyli test ureazowy (wycinka błony śluzowej), testy serologiczne (test na obecność przeciwciał) lub przez badanie kału. Dobrym sposobem jest również terapia lecznicza (inhibitory pompy protonowej). Jak leczyć Helicobacter pylori? Najlepszym sposobem leczenia Helicobacter pylori jest połączenie antybiotyków i leków hamujących wydzielanie kwasu. Eradykacja antybiotykowa zabija bakterie, podczas gdy leki hamujące wydzielanie kwasu żołądkowego zmniejszają jego ilość. Taka kombinacja jest bardziej skuteczna niż każde z tych działań osobno. Warto jednak udać się do lekarza lub skonsultować się z lekarzem online. Nie powinniśmy lekceważyć dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
Comments are closed.