Jak dbać o zdrowie w czasie pandemii?

Ostatni rok wyjątkowo mocno uświadomił nam, jak ważne jest nasze zdrowie. Unikamy teraz tłumów bardziej niż kiedykolwiek, wielu z nas stara się wspomagać układ odpornościowy odpowiednimi preparatami. Jednak czy to wystarcza? O ciało należy dbać kompleksowo – abyśmy mogli czuć się bezpiecznie, powinniśmy zadbać o wiele czynników jednocześnie.

Badaj się regularnie

Ważne jest, aby w tym okresie nie rezygnować ze standardowych wizyt u lekarza rodzinnego. Co najmniej raz do roku dobrze jest poprosić o zlecenie podstawowych badań kontrolnych. Pamiętaj, ze nie musisz fizycznie czekać do specjalisty. Lekarz rodzinny w Poznań jest dostępny poprzez zapisy telefoniczne – bardzo często również na wizytę można zarejestrować się przez odpowiednie strony internetowe. Zostaniesz więc zapisany na konkretną godzinę w poradni lub będziesz mógł skorzystać z teleporady.

Pamiętaj o odpowiedniej diecie

Nie bez powodu słyszymy ciągle powiedzenie “jesteś tym, co jesz”, a dietetycy zdobywają coraz większą popularność. Jedzenie ma kolosalny wręcz wpływ na nasze zdrowie – zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Co więc jeść, by być zdrowym? Przede wszystkim zrezygnuj z żywności mocno przetworzonej i nadmiernej ilości cukrów. Napoje słodzone zastąp na początku herbatą z miodem, z czasem staraj się pić głównie wodę. Pij jej jak najwięcej, małymi łykami w ciągu dnia. Dobrze nawodniony organizm to podstawa zdrowej diety. Niezdrowe przekąski, takie jak chipsy ziemniaczane, zastąp orzechami i chipsami warzywnymi (marchew, burak). Staraj się jeść możliwie jak najwięcej warzyw.

Probiotyki – pomoc dla naszego zdrowia

Do punktu poprzedniego, diety, możesz też dopisać zjadanie sporej ilości produktów kiszonych. Dzięki nim nasza flora bakteryjna w jelitach rozwija się prawidłowo – mamy więc dużo probiotyków. Jeśli to nie wystarcza (jesteśmy na przykład po kuracji antybiotykiem) możemy je także suplementować odpowiednimi medykamentami. Dobrze jest wtedy wybrać produkty, które mają statut leku, z trzyczłonowymi nazwami bakterii. Trzeci człon to nazwa szczepu bakterii, a te mają różne zastosowania. Farmaceuta powinien pomóc nam w doborze odpowiedniego preparatu.

Przestrzegaj zasad

Myj ręce zawsze po powrocie do domu, utrzymuj odpowiedni dystans, kaszl w łokieć lub maseczkę. Wiele zasad wprowadzonych i przypomnianych nam podczas pandemii pozwala nam uniknąć różnych chorób zakaźnych, nie tylko COVID-19.

Sprawdź: