Jak rozpoznać zakażenie boreliozą?
Przez ostatnie kilka lat słyszymy coraz więcej o kleszczach oraz ich ugryzieniach, które wywołują boreliozę. Zazwyczaj wydaje nam się, że jeśli wyciągniemy zauważonego przez nas kleszcza, to wystarczy go w odpowiedni sposób wyciągnąć i wszystko będzie w porządku. Jednak nie bez przyczyny co roku w sezonie letnio – jesiennym przypomina się o sprawdzeniu swojego ciała po spacerach w lasach, na łąkach, czy w parkach. Choroba, która pochodzi od kleszczy często przypomina symptomy grypy, jednak objawy są długofalowe oraz coraz częściej występuje po zakażeniu boreliozą przewlekły ból stawów.
Czym jest borelioza?
Borelioza jest chorobą powodowaną przez bakterię Borrelia burgdorferi. Pierwsze przypadki zakażenia tą chorobą zostały opisane w medycznej literaturze około 50 lat temu. Choroba atakuje wiele układów w naszym organizmie, a powodują ją bakterie, które przekazują nam wszczepione w naszą skórę kleszcze. Na terenie Polski żyje około 21 różnych gatunków kleszczy, natomiast najczęściej spotykanym osobnikiem jest kleszcz pospolity. Skutkami zakażenia borelioza mogą być bóle stawów, zmiany skórne, czy dolegliwości neurologiczne. Choroba nie posiada jasnych i typowych objawów, u osoby zakażonej mogą wystąpić wszystkie powyższe objawy lub możemy zauważyć tylko zmiany skórne oraz rumień w okolicy wkłucia się kleszcza w naszą skórę.
Jak można zarazić się boreliozą?
Kleszcz wszczepia się w naszą skórę, używając do tego aparatu kłująco-ssącego oraz wprowadza do naszej krwi substancję znieczulającą, dlatego bardzo często nie wiemy, że przynieśliśmy z lasu kleszcza. Ukłucie zazwyczaj jest zupełnie bezbolesne. Kleszcze najczęściej wkłuwają się w okolicy ramion, ud, pachwin czy w skórę głowy. Nie zawsze musimy zarazić się chorobą odkleszczową, gdyż nie każdy pająk jest nią zarażony. Jeżeli trafimy na osobnika, który jest zakażony bakterią Borrelia, ten wydziela do naszej rany ślinę, swoje wymiociny (z jelita środkowego) oraz patogeny, które są odpowiedzialne za wywołanie choroby, jaką jest borelioza. Jeśli zauważymy na swoim ciele kleszcza musimy go usunąć jak najszybciej, żeby nie dopuścić do sytuacji, w której kleszcz przekaże nam swoje płyny. Zarażenie boreliozą zazwyczaj następuje nie wcześniej, niż w przedziale czasowym od 24 do 48 godzin po wkłuciu się pasożyta w naszą skórę. Jeśli usuniemy go szybko i w prawidłowy sposób, to zmniejszymy ryzyko zarażenia się borelioza.
Jakie objawy powoduje borelioza?
Przed rozpoczęciem odczuwania objawów choroby musimy skupić się na jak najszybszym usunięciu kleszcza, z naszego ciała. Musimy dopilnować, żeby kleszcz gościł w naszym ciele jak najkrócej oraz został dokładnie, w całości usunięty z naszej skóry. Podczas usuwania kleszczy w warunkach domowych pomocne są specjalne cążki, którymi możemy stabilnie chwycić kleszcza i wyciągnąć go, nie zostawiając żadnej jego części w naszym ciele. Jeżeli nie możesz poradzić sobie z samodzielnym usunięciem kleszcza lub masz obawy, że konieczne będzie pozostawienie w ciele jego części, koniecznie skontaktuj się z lekarzem pierwszego kontaktu. W poradni Lekarz Rodzinny Poznań NFZ, służymy pomocą oraz radą w różnych przypadkach związanych ze zdrowiem naszych pacjentów. Również w kwestii odpowiedniego usunięcia kleszcza i zdezynfekowania preparatem zawierającym octenidynę miejsce wkłucia.
Po usunięciu niechcianego gościa z naszej skóry musimy uważnie obserwować miejsce ukąszenia kleszcza. Pierwszym objawem, który może świadczyć o zakażeniu boreliozą będzie pojawiający się na skórze rumień po kleszczu. Zazwyczaj zmiana nie pojawia się od razu, rumień może pojawić się na naszej skórze do 30 dni po ugryzieniu zakażonego boreliozą kleszcza. Objawami towarzyszącymi występowanie rumienia po ugryzieniu kleszcza są również gorączka, powiększone węzły chłonne oraz stan grypowy.
Jak zbadać czy choruję na boreliozę?
Jeżeli na naszym ciele pojawił się rumień po ugryzieniu kleszcza, jest to znak, że musimy zbadać się na obecność boreliozy. Zazwyczaj podstawowym badaniem, które pozwala określić, czy jesteśmy zarażeni chorobą jest badanie krwi, które pozwala określić ilość przeciwciał, jakie nasz organizm wytworzył podczas walki bakteriami, wywołującymi boreliozę. Musimy pamiętać, że badanie na przeciwciała możemy wykonać nie wcześniej, niż 6 tygodni po ugryzieniu kleszcza.
Jak wyleczyć się z boreliozy?
Borelioza jest wywoływana przez bakterie, więc należy walczyć się poprzez przepisane antybiotyki. Musimy więc zgłosić się na wizytę, gdzie Lekarz Internista Poznań sprawdzi stan rozwoju rumienia oraz innym towarzyszących objawów. Po wykonaniu wywiadu i ocenie stanu pacjenta Lekarz Ogólny Poznań wystawi receptę na leki antybiotykowe, które zażywać trzeba przez co najmniej 2 tygodnie oraz ewentualne dalsze badania mające na celu sprawdzenie czy nie zostały wywołane komplikacje podczas przebiegu choroby. Borelioza jest chorobą w pełni uleczalną, jednak musimy pamiętać, żeby zarejestrować się poprzez Porady telemedyczne Poznań i umówić wizytę stacjonarną w poradni.
Comments are closed.