Jak wybrać odpowiedniego lekarza rodzinnego w Poznaniu?

Każdy pacjent niezależnie od okoliczności ma prawo do wybrania odpowiedniego lekarza rodzinnego spośród dostępnych medyków w przychodni podstawowej opieki zdrowotnej POZ. Wyboru tego dokonujemy poprzez złożenie deklaracji w wybranym przez nas miejscu. Od tego momentu możemy już korzystać z opieki medycznej wybranego lekarza POZ. Jak jednak wybrać odpowiedniego lekarza rodzinnego?

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru lekarza rodzinnego?

Lekarz rodzinny w Poznaniu to specjalista zajmujący się profilaktyką oraz diagnozowaniem wszystkich członków rodziny, stąd też zajmuje się on świadczeniem kompleksowych usług medycznych wśród osób dorosłych oraz dzieci. Dobrym pomysłem będzie wybór lekarza POZ w wybranym przez nas miejscu zamieszkania, dzięki czemu uzyskamy wiele korzyści związanych z zaoszczędzonym czasem poświęconym na dojazd jak i kosztów paliwa. Dodatkowo to niezwykle istotne w momencie nagłego zachorowania. Nie ma bowiem obowiązku wyboru lekarza rodzinnego w miejscu zameldowania. Warto także zwrócić uwagę na fakt, jakich dodatkowe usługi może nam zaoferować dana placówka medyczna, takie jak między innymi laboratorium do wykonania wszelkich badań czy też odpowiedni sprzęt medyczny. Ważnym aspektem powinna być kwestia jakości oferowanych usług.

Deklaracja wyboru lekarza rodzinnego

Aby wybrać danego lekarza rodzinnego należy wypełnić deklarację wyboru, którą posiadają wszystkie placówki medyczne, które mają podpisaną umowę z NFZ. Konieczne będzie podanie danych osobowych, takich jak między innymi:

–  imię i nazwisko,

– data urodzenia,

–  numer PESEL

–  płeć itd.

Oprócz tego konieczne będzie wpisanie danego oddziału NFZ oraz imię i nazwisko wybranego lekarza rodzinnego. Koniecznością będzie również złożenie własnoręcznego podpisu. Po złożeniu wyżej wymienionej deklaracji możemy korzystać z usług lekarskich w ramach świadczeń NFZ.

Czym zajmuje się lekarz rodzinny?

Lekarz rodzinny Poznań to osoba wykonująca zabiegi i procedury zawarte w swoich kompetencjach związane również z udzielaniem porad lekarskich w placówkach medycznych. Jeśli sytuacja tego wymaga, większość z nich może zostać wykonana także w domu. Jeśli istnieje konieczność wykonania badań w laboratorium, lekarz POZ powinien skierować pacjenta w odpowiednie miejsce. Do jego zadań należy także stawianie diagnoz lekarskich oraz wydawanie skierowań do specjalistów. Dzięki jego pomocy możemy szybko uzyskać potrzebną nam pomoc medyczną dla całej rodziny. Warto więc wybrać sprawdzonego lekarza, który wykona wszystkie usługi lekarskie w odpowiedni sposób.

Sprawdź: