Jak wygląda wizyta domowa i kiedy możemy z niej skorzystać?

Jak wygląda wizyta domowa i kiedy możemy z niej skorzystać?

Zdrowie nasze oraz naszych dzieci potrafi ulec załamaniu w najmniej odpowiednim momencie. Jeśli nasze dziecko jest w stanie, który nie wymaga interwencji zespołu ratownictwa medycznego, możemy zdecydować się na wizytę u lekarza rodzinnego. Co jednak w przypadku, gdy my lub nasi podopieczni rozchorujemy się poza godzinami jego pracy, lub nie jesteśmy w stanie do niego dojechać? Rozwiązaniem jest wizyta domowa.

W jakim celu prowadzone są wizyty domowe?

Lekarz rodzinny Poznań może przeprowadzić wizytę w naszym domu zawsze wtedy, kiedy nie jesteśmy w stanie dotrzeć do miejsca jego praktyki. Może się zdarzyć, że stan naszego zdrowia ulegnie nagłemu pogorszeniu i nie jesteśmy w stanie trafić do przychodni. Z racji tego, że lekarz rodzinny leczy wszystkich członków rodziny, z wizyty domowej możemy skorzystać zarówno my sami, jak i nasze dzieci. Jej przebieg będzie wyglądać tak samo jak u dorosłego w przypadku gdy dziecko jest w wieku, w którym jest w stanie samodzielnie rozmawiać z lekarzem, albo może w dużej mierze opierać się o doświadczenia i obserwacje rodzica.

Jak przebiega domowa wizyta lekarska?

Lekarz prowadzi wizytę w taki sam sposób jak w miejscu standardowego udzielania świadczeń zdrowotnych. Już na etapie rozmowy telefonicznej będzie się starać ustalić, z jakim problemem się zmagamy. Jeśli choruje nasze dziecko, lekarz zapyta o towarzyszące chorobie objawy, ewentualną temperaturę ciała lub dynamikę zmian jakie obserwowaliśmy na przestrzeni godzin. Pozwoli mu to na ocenę czy stan dziecka nie wymaga pilnej interwencji lekarskiej wraz z przyjęciem do szpitala, a także da możliwość ustalenia, jakie badania przedmiotowe i podmiotowe przeprowadzić, gdy pojawi się już na miejscu. W dobie pandemii lekarz dołoży wszelkich starań, abyśmy mogli uniknąć bezpośredniego kontaktu z nim i w miarę możliwości nie wykroczy poza porady telemedyczne Poznań.

Jeśli rozpoznania nie można postawić na podstawie konsultacji telemedycznej, po przyjeździe do naszego miejsca zamieszkania, lekarz pierwszego kontaktu Poznań ponownie zacznie zbierać z nami wywiad w celu ustalenia czy stan dziecka nie pogorszył się od ostatniego kontaktu. Gdy już to zrobi, jeśli zajdzie taka potrzeba przeprowadzi badanie przedmiotowe i podmiotowe. Lekarz zbada wtedy dziecko osłuchowo przy pomocy stetoskopu i zmierzy ciśnienie tętnicze oraz temperaturę. Może również przystąpić do badania palpacyjnego, w celu określenia prawidłowości odruchów czy obecności ewentualnych zmian patologicznych.

Po zakończeniu wywiadu oraz badań, lekarz rodzinny określi problem dziecka, a dalsze postępowanie zależy od jego stanu. Jeśli może wskazywać na chorobę przewlekłą wymagającą dalszej diagnostyki, wypisze skierowanie do odpowiedniego lekarza-specjalisty. Jeśli jednak jest w stanie całość działań podjąć samodzielnie, dostaniemy szczegółowe zalecenia odnośnie dalszego postępowania oraz, jeśli zajdzie taka potrzeba, receptę na leki, co do których stosowania otrzymamy szczegółowe zalecenia.

Podsumowując, z wizytą lekarza rodzinnego w domu związanych jest kilka aspektów. Jakie są najważniejsze z nich i o czym należy pamiętać decydując się na taki rodzaj pomocy dziecku?

  • Lekarz rodzinny Poznań jest w stanie przeprowadzić domową wizytę w sytuacjach, w których niemożliwe okazuje się dotarcie do przychodni
  • W dobie pandemii koronawirusa, działalność lekarza rodzinnego może się skupiać głównie na poradach telemedycznych, chyba że stan dziecka wymaga innego postępowania
  • Po zakończonej wizycie, możemy otrzymać skierowanie do specjalisty celem rozszerzonej diagnostyki pociechy, lub otrzymamy wskazówki odnośnie dalszego postępowania, a w razie konieczności również receptę na leki.

Sprawdź: