Jakie badania na tarczycę warto wykonać?

Od niedawna mówi się, że choroby tarczycy stały się chorobami cywilizacyjnymi. W szalonym pędzie życia często zapominamy zadbać o to, czego nie możemy kupić, czyli zdrowia. Choroby tarczycy mogą towarzyszyć nam latami, pozostając niezauważone i rozwijać się po cichu. Warto pamiętać, że jest ona szalenie ważnym gruczołem w naszym organizmie. Odpowiada za wytwarzanie hormonów, które między innymi kontrolują pracę naszego serca, stabilizują metabolizm i odpowiadają za właściwy rozwój mózgu i kości. 

Kiedy wykonać badania na tarczycę? 

Choroby związane z tarczycą mogą być wynikiem zaburzeń pracy podwzgórza lub pracy przysadki, lub nieprawidłowego funkcjonowania pracy naszej tarczycy. Dlaczego? Ponieważ może ona wytwarzać za mało lub za dużo hormonów, a to z kolei wskazuje na nadczynność lub niedoczynność gruczołu tarczycowego. Zarówno nadmiar, jak i niedobór produkowanych hormonów jest ogromnym problemem zdrowotnym. W przypadku niedoczynności gruczoł tarczycy produkuje zbyt małe ilości potrzebnych hormonów trijodotyroniny i tyroksyny. Wówczas możemy zaobserwować szybki przyrost masy ciała, co wiąże się bezpośrednio ze spowolnieniem wszelkich procesów metabolicznych, które nie znajdują wyjaśnień w nieprawidłowym żywieniu. Z kolei przy nadczynności zauważymy zwiększone tempo metabolizmu, czyli w tym przypadku nastąpi znaczny spadek masy ciała. Poniższe symptomy są wskazaniem do zrobienia badań na tarczycę

Objawy nadczynności tarczycy:

  • spadek masy ciała,
  • przewlekłe zmęczenie,
  • problemy ze wzrokiem,
  • kołatanie serca,  
  • zwiększona potliwość,
  • zaburzenia nastroju,
  • drżenie rąk,
  • problemy ze snem,
  • nieregularne cykle miesiączkowe.

Objawy niedoczynności tarczycy:

  • nadmierna senność,
  •  przybieranie na wadze,
  • problemy z oddychaniem
  • suchość skóry
  • obrzęki skórne,
  • stałe odczuwanie zimna,
  • pogorszenie nastroju,
  • opuchnięta twarz,
  • problemy z pamięcią.

Jeśli wymienione objawy towarzyszą Ci już od dłuższego czasu, z pewnością powinieneś wykonać profilaktyczne badania tarczycy

Do kogo się zgłosić? Czyli jak uzyskać skierowanie do endokrynologa w Poznaniu

W tym celu warto udać się w pierwszej kolejności do lekarza pierwszego kontaktu. Poznań, bowiem w swej ofercie medycznej posiada wiele placówek, nie tylko prywatnych, gdzie wykonamy pakiet podstawowych badań w kierunku tarczycy. Sprawdź, co wchodzi w jego skład.

TSH – podstawowe badanie tarczycy

TSH jest hormonem produkowanym przez przysadkę mózgową. Stymuluje tarczycę do produkcji oraz uwalniania hormonów do krwi. Wówczas ta wytwarza trójjodotyroninę (T3) i tyroksynę (T4). Dzięki temu badaniu dowiesz się, czy Twoja tarczyca produkuje odpowiednią ilość tych właśnie hormonów. Nieprawidłowy wynik przeprowadzonego badania poziomu TSH nie wystarczy, by postawić ostateczną diagnozę. W przypadku kiedy wynik badania wykracza poza normy, istotne jest, by wykonać dodatkowe badanie poziomu FT3 i FT4.

FT3 – Badanie wolnej frakcji trijodytyroniny

T3 jest hormonem wytwarzanym przez gruczoł tarczycy, który kontroluje rozwój mózgu, pracy serca, mięśni oraz układu pokarmowego. Jest również odpowiedzialny za tempo metabolizmu w naszym organizmie. Obecność wysokiego poziomu FT3 może wskazywać na nadczynność tarczycy, ale również na chorobę Gravesa-Basedoova, wole guzkowe czy porażenie tyreotoksyczne. Z kolei niski poziom T3 jest może wskazywać na niedoczynność, dlatego też należy wykonać to badanie wraz z pomiarem TSH i FT4.

FT4 – aktywna forma tyroksyny wytwarzana w tarczycy

Podobnie jak T3 odgrywa istotną rolę w funkcjonowaniu mięśni, zdrowiu kości oraz metabolizmie. Wysoki poziom FT4 może wskazywać na nadczynność tarczycy lub być oznaką zapalenia tarczycy typu Hashimoto.

Anty – TPO czyli przeciwciała skierowane przeciwko peroksydazie tarczycowej

Aby zwalczyć wirusy i bakterie atakujące nasz organizm, układ odpornościowy wytwarza przeciwciała. Jednak zdarza się, że te atakują własne komórki i tkanki, czego efektem są zaburzenia immunologiczne. O stanie chorobotwórczym tarczycy świadczy obecność anty – TPO we krwi. 

Anty – TG czyli przeciwciała przeciwtarczycowe

Przeciwciała tyreoglobuliny pojawiają się u 70% przypadków choroby Hashimoto. Pojawienie się tych przeciwciał może świadczyć o innych chorobach autoimmunologicznych jak reumatoidalne zapalenie stawów, czy niedokrwistość złośliwa.

Badanie TRAb czyli przeciwciała skierowane przeciwko receptorowi TSH

TRAb przeciwdziałają przeciwko receptorom TSH. Dzielimy je na trzy typy: stymulujące – które powodują wytwarzanie większej ilości hormonów oraz prowadzą do nadczynności tarczycy, blokujące – które mają za zadanie hamowanie produkcji hormonów i tym samym prowadzą do niedoczynności oraz neutralne. Wczesne wykrycie oraz wprowadzenie odpowiedniego leczenia może poprawić jakość życia oraz złagodzić objawy choroby. Zachęcamy zatem do wykonania profilaktycznych badań tarczycowych. W tym celu poproś swojego lekarza rodzinnego o skierowanie do endokrynologa. Poznań dysponuje wieloma placówkami specjalistycznymi, w których będziesz bez problemu mógł zasięgnąć opinii specjalisty oraz wykonać szereg niezbędnych badań.