Kolka u dziecka – przyczyny, objawy oraz leczenie
Pierwsze objawy mogą się pojawić już w 5-6 tygodniu życia dziecka. Głośny płacz może oznaczać kolkę u dziecka. Przyczyny, objawy i leczenie – jakie są? Poza płaczem, dzieci bardzo często mają bardzo twardy i wzdęty brzuszek, nerwowo podkurczają nóżki oraz mogą pojawiać się czerwone plamki na twarzy. Przyczyna kolki nie jest znana, ale może być spowodowana niedojrzałością układu pokarmowego lub wrażliwością na niektóre pokarmy. Jakie są sposoby, aby przerwać kolkę u dziecka i pomóc niemowlęciu?
Skąd bierze się kolka u dziecka?
Skąd bierze się ta dolegliwość? Kolka u dziecka zaczyna się już w pierwszych tygodniach życia. Kolka nie jest chorobą, lecz raczej objawem innych problemów. Kolka u dziecka może brać się z wzdęcia brzuszka. Poza tym, kolka uderza również w dzieci, które urodziły się z niską wagą urodzeniową, a także cierpnią na zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Kolka może pojawiać się również podczas karmienia piersią lub picia mleka z butelki, połykanie zbyt dużej ilości powietrza przez dziecko może powodować kolkę niemowlęcą.
Jakie są objawy kolki u dziecka?
Kolka to rodzaj bólu brzucha u niemowląt, który zwykle występuje wieczorem lub w nocy. Jakie są objawy kolki u dziecka? Należą do nich wzdęcia brzuszka oraz płacz. Są to najczęściej bardzo łatwo zauważalne objawy u noworodka. Pod koniec ataku kolki, dziecko może również oddawać gazy i stolec. Niektóre dzieci mogą również wymiotować. Podczas ataku, dziecko jest bardzo niespokojne, a także napina wszystkie swoje mięśnie brzucha, podkurcza nóżki oraz pręży całe ciało. Do objawów kolki należą: płacz, marudność i ból brzucha. Gdy dziecko po przytuleniu, nadal płacze i jest nerwowe, to prawdopodobnie jest to kolka niemowlęca.
Kolka u dziecka – jak sobie z nią poradzić?
Jest wiele sposobów na kolkę u dziecka. Jak sobie z nią poradzić u niemowlaka? Najczęstszym sposobem leczenia kolki jest podawanie dziecku smoczka lub karmienie go piersią. Gdy to nie zadziała, warto zrobić czuły masaż brzuszka. Kolejnym masażem może być delikatny masaż plecków dziecka, który ma za zadanie wydalenie gazów i lepszą pracę jelit. Kolejnym domowym sposobem jest również przygotowanie ciepłych okładów na brzuch dziecka. Poza tym, można użyć monotonnych i szumiących dźwięków, aby uspokoić dziecko. Ważnym elementem jest również ciągła bliskość rodzica, a także brak zdenerwowania. Jeśli rodzic będzie zdenerwowany, dziecko będzie w stanie to wyczuć i nie będzie zachowywać się spokojniej. Na dziecko powinna również zadziałać herbata zawierająca koper włoski i rumianek.
Profilaktyka – kolka u dziecka
Dobrym pomysłem jest również zażegnanie niebezpieczeństwa kolki przed jej wystąpieniem. W tym celu stosuje się profilaktykę. Kolka u dziecka może być zduszona w zarodku, jeśli niemowlę jest karmione piersią, a matka spożywa odpowiednią ilość wartości odżywczych. Matka nie powinna spożywać zbyt dużych ilości nabiału oraz warzyw przed karmieniem. Mogą one powodować wzdęcia. Kolejnym dobrym sposobem jest ułożenie dziecka na brzuszku bezpośrednio przed posiłkiem, tak aby nagromadzone gazy mogły odejść. W czasie karmienia, wskazane jest również robienie krótkich przerw. Warto udać się również do lekarza pediatry, gdy problem zacznie się pojawiać.
Comments are closed.