Problemy z koncentracją – skąd się biorą i jak nad nimi pracować?

W dzisiejszym świecie niezwykle trudno jest poradzić sobie z pędem świata. Wiele osób boryka się z problemami z koncentracją. Skąd się biorą i jak nad nimi pracować? Nie jest to wcale takie łatwe zadanie. Przyczyn tego zjawiska może być całkiem sporo i mogą się one wiązać z innymi chorobami.

Czym są zaburzenia koncentracji?

Zaburzenia koncentracji są najczęściej klasyfikowane, jako zaburzenia uwagi (ADD). Jest to choroba neurologiczna wpływająca niezwykle na koncentrację uwagi. Osoby z ADD są najczęściej bardzo roztargnione, mają problemy z wykonywaniem działań, nie potrafią utrzymać uwagi przez dłuższy czas, ale także mogą mieć problemy z organizacją swojego czasu. ADD zauważalne jest w środowisku pracowniczym czy studenckim, gdzie podczas dłuższego czasu trzeba skupić uwagę na jednym zadaniu. Zaburzenia koncentracji uwagi mogą być spowodowane nieprawidłową ilością neuroprzekaźników w układzie nerwowym człowieka, ale także wynikać z czynników zewnętrznych.

Jakie są przyczyny problemów z koncentracją?

Wiele osób w ostatnich latach skarży się na zaburzenia skupienia się, a także problemy z pamięcią. Proces poznawczy jest niezwykle ważny, dlatego możliwość skupienia się jest również kluczową kwestią. Jakie są przyczyny problemów z koncentracją? Jedną z przyczyn może być zbyt mała ilość neuroprzekaźników w układzie nerwowym. Jest to jedna z przyczyn, która może powodować deficyt uwagi. Przyczynami mogą być również zewnętrzne czynniki i styl naszego życia. Bardzo często brak koncentracji może być spowodowany codziennym stresem, hałasem i dużym przemęczeniem organizmu. Przepracowane osoby mogą mieć problemy ze skupieniem się, a dolegliwości są widoczne gołym okiem przez współpracowników.

Jakie są objawy problemów z koncentracją?

Występuje wiele objawów problemów z koncentracją. Osoby potrafią w bardzo łatwy sposób rozpraszać się i trudno im skupić się na jednym zadaniu. Niektóre osoby mogą mieć poważne problemy z zapamiętywaniem, a także gubić słowa podczas wypowiedzi. Poza tym, obniżenie nastroju, brak kreatywności, zaburzenia pamięci, niemożność skupiania się na prostych rzeczach mogą nam dawać pierwsze oznaki. Poprawić koncentrację można na kilka sposobów, więc warto zgłosić się do lekarza.

Jak pracować nad problemami z koncentracją?

Dokładne badania powinny wykluczyć również inne choroby (np.: ADHD). Zaburzenia uwagi i koncentracji u dzieci to również dość duży problem w ostatnich latach, dlatego tego problemu nie można “zamiatać pod dywan”. Jak pracować nad problemami z koncentracją? Na samym początku warto zadbać o poprawną ilość snu, aby organizm był wypoczęty. Innym pomysłem może być zastosowanie różnych technik, które pozwolą zrelaksować ciało i mózg człowieka. Dobrym pomysłem może być również wyciszenie i wykluczenie wszystkich rozpraszaczy powodujących rozkojarzenie u dzieci, ale także osób dorosłych. Mogą to być zegarki typu smartwatch czy smartfony. Jeśli domowe sposoby nie działają, warto zwrócić się po odpowiednie leczenie. Lekarze pracują nad poprawą koncentracji i pamięci każdego dnia!