Rak piersi – objawy, przyczyny zachorowania
Rak piersi to zagrożenie głównie dla kobiet, chociaż niewielki procent zachorowań dotyczy również mężczyzn. Bardzo ważna jest szybka reakcja i podjęcie odpowiedniego leczenia, co może być trudne ze względu na to, że rak piersi zazwyczaj nie daje objawów przez długi czas. Bardzo ważna jest więc profilaktyka i regularne badania, które w razie zagrożenia pozwalają na podjęcie szybkie reakcji.
Rak piersi – przyczyny i objawy
Przyczyną raka piersi jest namnażanie się komórek nabłonkowych gruczołu piersiowego, które są wadliwe. Możliwe są również przerzuty na inne narządy, jak na przykład wątroba, kości czy płuca. Warto regularnie badać swoje piersi nawet samodzielnie i obserwować je. Na wczesnym etapie można wykryć guzki w tej okolicy i zareagować. Inne objawy to zmiana kształtu brodawki, zaczerwienienie i napięcie skóry piersi, wyciek z brodawki oraz ból piersi albo okolic. Najważniejszym krokiem w przypadku odczuwania podobnych objawów, jest wizyta w gabinecie lekarza pierwszego kontaktu. Rak piersi wiąże się z czynnikami ryzyka, wśród których można wymienić:
- wiek – najczęściej chorują kobiety w wieku od 50 do 70 lat,
- czynniki genetyczne,
- urodzenie dziecka po 35 roku życia,
- spożywanie zbyt dużych ilości alkoholu,
- zbyt wczesna miesiączka,
- długotrwałe stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej,
- inne nowotwory.
Rak piersi – szybka reakcja
Bardzo ważna jest szybka reakcja. W przypadku odczuwania wyżej wymienionych objawów, należy jak najszybciej zgłosić się do odpowiedniego specjalisty, jakim jest lekarz pierwszego kontaktu. Poznań posiada wielu dobrych specjalistów, do których skieruje lekarz rodzinny. Na pewno będzie potrzebne skierowanie do ginekologa. Poznań to miasto możliwości, jeśli chodzi o ten temat. Dobrze jest zapisać się prywatnie, aby uniknąć długiego oczekiwania oraz stresu. Przyda się także skierowanie do endokrynologa. Poznań to miasto, w którym specjalistów w tej dziedzinie również nie brakuje. Aby otrzymać potrzebne skierowania, trzeba zgłosić się do lekarza rodzinnego.
Warto pamiętać o profilaktyce, dzięki której można szybko wykryć ewentualne nieprawidłowości i podjąć najlepsze leczenie.
Profilaktyka – warto o niej pamiętać w każdym wieku!
Obserwacja piersi oraz samobadanie, to działanie profilaktyczne, które można wykonać w swoim domu, bez stosowania skomplikowanych metod. Należy wykonać kilka gestów i pozycji, aby móc wykryć ewentualne nieprawidłowości. Pierwsza pozycja polega na stanięciu przed lustrem z opuszczonymi rękami. Druga polega na podniesieniu rąk do góry. Trzeci krok polega na zbadaniu własną dłonią węzłów chłonnych. Czwarty zaś na badaniu piersi od góry do dołu. Piąty krok to badanie piersi ruchem okrężnym. Kolejny krok polega na ściśnięciu lekko brodawki, aby sprawdzić czy nie wypływa z niej wydzielina. Takie samobadanie zajmuje jedynie kilka minut. Warto robić je regularnie, a w przypadku wyczucia niepokojących zmian, guzków czy wydzieliny, trzeba zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu.
W niektórych przypadkach, można mówić o osobach, które znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka. Jeśli ktoś w Twojej rodzinie miał już raka, warto wykonać test molekularny. Warto także wykonywać regularnie badania, nawet jeśli nie ma się pewności, iż jest się w grupie podwyższonego ryzyka. USG piersi oraz mammografia to badania, które należy robić regularnie. Czasami można nawet nie wiedzieć, że ktoś w rodzinie miał raka. Dlatego zawsze należy zachować czujność i dbać o swoje zdrowie. Warto odwiedzić stronę Narodowego Funduszu Zdrowia, gdzie można zapoznać się z listą miejsc, w których można wykonać mammografię oraz cytologię bezpłatnie.
Sprawdź:
Comments are closed.