
Skierowanie na badania Poznań
Nasze zdrowie jest najważniejszą wartością – dane jest nam bowiem tylko jedno na całe życie. Zawsze, gdy nabieramy podejrzeń, że, kolokwialnie mówiąc, “coś jest z nami nie tak” powinniśmy udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Być może problem okaże się na tyle niegroźny, że do jego rozwiązania wystarczy wizyta u lekarza rodzinnego. Jeśli nie, wyda on nam skierowanie na badania Poznań.
Kiedy udać się do lekarza ogólnego po skierowanie na badania Poznań?
Do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej warto zgłosić się zawsze wtedy, gdy odczuwamy jakikolwiek niepokój dotyczący naszego stanu zdrowia. Wykona on bowiem podstawową diagnostykę, a także pokieruje nas, jeśli zajdzie taka konieczność, do odpowiednich lekarzy – specjalistów danej dziedziny. Lekarz Rodzinny Poznań wyda także niezbędne skierowania na badania, zdecyduje o potrzebie ewentualnej wizyty w szpitalu, wystawi lub przedłuży receptę.
Podstawową sytuacją, w jakiej zazwyczaj udajemy się do lekarza rodzinnego jest taka, gdy dokucza nam gorączka i kaszel, gdy podejrzewamy u siebie przeziębienie lub grypę. Warto jednak pamiętać, że skala pomocy, jaką może udzielić nam lekarz pierwszego kontaktu jest znacznie większa. To do niego w pierwszej kolejności powinniśmy zgłosić się zmagając się z problemami gastrycznymi, bólem stawów, czy gdy podejrzewamy u siebie migrenę, alergię, czy hemoroidy. Wystawi on bowiem odpowiednie skierowanie na badania Poznań – co jest niezbędne, byśmy mogli otrzymać dalszą pomoc medyczną – do zdecydowanej większości lekarzy specjalistów nie możemy bowiem pójść “z ulicy”.
Skierowanie na badania Poznań – na jakie badania może skierować lekarz rodzinny?
Istnieje bardzo długa lista badań, na które bezpośrednio może skierować nas lekarz ogólny. Ogranicza to czas, jaki spędzimy oczekując na takie badania. Są to między innymi:
- Badania hematologiczne (np. morfologia, retikulocyty)
- Badania biochemiczne oraz immunochemiczne surowicy krwi (np. sód, potas, mocznik, cholesterol)
- Badania moczu (np. oznaczanie białka, oznaczanie glukozy)
- Badania kału (np. w kierunku pasożytów czy krwi utajonej)
- Badania układu krzepnięcia (np. INR, APTT)
- Badania mikrobiologiczne (np. posiew moczu i kału z antybiogramem)
- Badania USG (np. nerek, jamy brzusznej, tarczycy)
- Badania radiologiczne (np. czaszki, nerek, kości)
W przypadku, gdy lekarz rodzinny wystawi nam skierowanie na badania Poznań możemy po prostu umówić się w szpitalu lub klinice na konkretny termin wykonania zabiegu – w większości przypadków nie ma konieczności oddzielnego kontaktu ze specjalistą określonej gałęzi medycyny. Dużą część badań ( np. badania kału czy moczu) możemy również po części wykonać samodzielnie – po prostu w odpowiedni sposób pobieramy w domu próbkę, a następnie oddajemy ją przychodni do analizy.
Sprawdź: