W jakim celu wykonuje się spirometrię?
Choroby układu oddechowego wymagają częstych i dokładnych badań, aby móc na bieżąco kontrolować stan tego bardzo ważnego układu w organizmie człowieka. Za jedno z najważniejszych badań wyróżnia się spirometrię — co to takiego i jak się ją wykonuje? Przeczytaj i dowiedz się więcej.
Spirometria to badanie, które wykonuje się aby sprawdzić objętość i pojemność płuc oraz dowiedzieć się jak szybko przepływa powietrze przez drogi oddechowe. Jak to zrobić? Po prostu, wdech i wydech. Nasza przychodnia umożliwia wykonanie takiego badania jak spirometria. Jak więc się do niej przygotować?
Czym jest spirometria oraz jakie są rodzaje badania?
Spirometria to badanie tego jak działają płuca, poprzez badanie parametrów ich działania i określenia ich pojemności. To jedno z najczęściej wykonywanych badań w procesie diagnostycznym chorób układu oddechowego. Badanie wykonuje się przy użyciu spirometru, czyli urządzenia, które mierzy przepływ oraz objętość powietrza. Pacjent wdmuchuje powietrze do ustnika, a to dalej prowadzi przez przewody do modułu pomiarowego. Końcowym etapem jest wynik badania spirometrycznego, które pokazuje parametry oddechu w formie wykresu. Badanie spirometryczne może być wykonywane na dwa sposoby:
Spirometria dynamiczna — czyli badanie prędkości przepływającego powietrza w trakcie natężonego wdechu przez drogi oddechowe, poprzez różne fazy oddechu. Lekarz sprawdza tym badaniem między innymi stan dróg oddechowych pacjenta.
Spirometria statyczna — poddaje badaniu pojemność płuc oraz ich objętości, kiedy pacjent spokojnie oddycha. Z tego badania lekarz wyciąga wnioski w kwestii własności sprężyste płuc oraz ścian klatki piersiowej.
Jak przygotować się do spirometrii?
Przede wszystkim przed wykonaniem tego badania należy spełnić szereg zasad: zakaz palenia papierosów około dzień przed (minimum to 2 godziny), w dniu badania nie należy spożywać alkoholu, nie jest wskazane spożywanie obfitego posiłku oraz picie mocnej kawy i herbaty minimum 2 godziny przed badaniem, od lekarza kierującego na badanie zależy czy pacjent powinien odstawić leki, odzież, w której przychodzi się na badanie powinna być luźna. Przed spirometrią pacjent powinien być wypoczęty i zrelaksowany. Aktywność fizyczna powinna zostać wstrzymana przynajmniej na 30 minut przed badaniem.
Jakie zaburzenia może wykryć badanie spirometrii?
Badanie spirometryczne pozwala na określenie następujących typów zaburzeń sprawności wentylacyjnej płuc: typu restrykcyjnego oraz typu obturacyjnego. Ten pierwszy dotyczy zmniejszonej liczby pęcherzyków płucnych, czego rezultatem jest zmniejszona podstawowa pojemność i objętość płuc. Natomiast ten drugi związany jest ze zwężeniem oskrzeli, czego skutkiem jest zmniejszenie przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Spirometria pomaga rozpoznać oraz określić rodzaj zaburzeń wentylacji, stopień upośledzenia czynności układu oddechowego czy pomóc w monitoringu przebiegu choroby. Jest skutecznym badaniem pozwalającym ocenić czy zastosowane leczenie szkodzi czy pomaga. Za pomocą tego badania można wykryć także przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, która postrzegana jest coraz częściej jako jedna z chorób cywilizacyjnych. Takie schorzenia jak: rozedma płuc czy zapalenie oskrzeli oraz wiele innych przyczyn duszności można wyjaśnić dzięki zastosowaniu spirometrii.
Czy spirometria jest higieniczna?
Spirometria to badanie w pełni bezpieczne i higieniczne, ponieważ przy każdym badaniu zakłada się nowy ustnik, przez który pacjent będzie wykonywał wdech i wydech. W naszej poradni zasad higieny przestrzega się na każdym kroku, szczególnie, że obecnie funkcjonujemy w stanie pandemii COVID-19.
Jak wygląda badanie spirometryczne?
Podczas badania statycznego, które wykonuje się na samym początku, pacjent wykonuje możliwie najgłębszy wydech, a po ustaniu wypływu powietrza należy od razu powziąć możliwie jak najgłębszy wdech, po czym ma nastąpić zatrzymanie oddechu na chwilę i następnie powraca się do spokojnego oddychania. W przypadku badania dynamicznego wykonuje się głęboki wdech a po wdechu podczas maksymalnego wysiłku wykonuje się gwałtowny wydech. Musi być on jak najdłuższy i trwać minimum 6 sekund. Po wszystkim wraca się do spokojnego oddechu. Wyniki badania uzyskuje się zazwyczaj w po około 20 minutach. Spirometria Poznań jest całkowicie bezbolesna a profesjonalny zespół w naszej przychodni sprawi, że będzie mile wspominany.
Gdzie wykonać badanie dróg oddechowych?
Zastosowanie badania dróg oddechowych znajduje się np. w sprawdzeniu, w jakim stopniu działa wdrożone leczenie, czy ocenę stopnia upośledzenia czynności oddechowych, dlatego też stosuje się takie badanie jak osłuchiwanie i spirometria statyczna.
Tego rodzaju badanie może zostać wykonane w szpitalu, szczególnie gdy zgłosimy się tam w stanie zagrażającym życiu. W przypadkach mniej ekstremalnych spirometrię statyczną i spirometrię dynamiczną wykonuje również lekarz rodzinny Poznań. Może nam również przypisać skierowanie na takie badanie w lokalnej przychodni. Najczęściej jednak na spirometrię kierują lekarze związani z leczeniem chorób układu oddechowego — alergolodzy lub pulmonolodzy. W tym wypadku również przy ich gabinetach, szczególnie w Poznaniu możemy się spodziewać miejsca, gdzie pielęgniarka przed wizytą wykona takie badanie, by lekarz mógł postawić trafną diagnozę.
Zastosowanie spirometrii
Spirometria służy głównie do rozpoznawania takich chorób jak przewlekła obturacyjna choroba płuc, czy astma. Kierowani są na nią pacjenci, u których obserwuje się trudności z oddychaniem w spoczynku, jak i w trakcie spoczynku, a także tacy, u których podejrzewa się alergie, czy astmę. Nawracające infekcje i przeziębienia, a również postęp choroby to przesłanki do wykonania badania spirometrii. Zmniejszona pojemność płuc to skutek wielu chorób, dlatego badanie spirometryczne pozwala ocenić, w jakim stopniu nastąpiło zmniejszenie ich powierzchni, czy określić ogólne przesłanki do dalszej diagnostyki i leczenia.
Spirometrię wykonuje się jednakowo u dorosłych oraz dzieci, jedynym zastrzeżeniem co do tych grup jest wymóg współpracy z osobą wykonującą badanie.
Sprawdź: