Szczepienia obowiązkowe

Kalendarium szczepień obowiązkowych – kiedy i na co zaszczepić swoje dziecko?

Rozpoczynając piękną przygodę, jaką niewątpliwie jest rodzicielstwo, masz pełne prawo nie wiedzieć, które szczepienia są obowiązkowe oraz kiedy należy zaszczepić swoje dziecko. Aby zdjąć ze swoich barków choć jeden z rozlicznych ciężarów, skorzystaj z informacji zawartych poniżej i tym samym nabądź stosowną wiedzę.

Czy warto szczepić swoje dziecko?

Badania przeprowadzone przez UNICEF jasno wskazują, że jeśli społeczeństwo nie podejmie działań zmierzających do zwiększenia liczby szczepień, dojdzie do utraty odporności zbiorowej na wiele chorób. Ostatecznie może doprowadzić to do wybuchów licznych ognisk epidemicznych, dlatego tak istotne jest, aby dziecko posiadało wszystkie szczepienia obowiązkowePoznań obfity jest w wielu specjalistów z zakresu medycyny rodzinnej, toteż nie czekaj i skorzystaj z oferowanych usług. Pamiętaj bowiem, że zdrowie dziecka zawsze powinno stanowić wartość nadrzędną dla każdego rodzica.

Wykaz szczepień obowiązkowych

W pierwszej dobie życia noworodek otrzymuje szczepionki przeciwko gruźlicy oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW B). Szczepienia te powinny zostać przeprowadzone przed wypisaniem dziecka z oddziału noworodkowego, zatem mają one miejsce jeszcze w szpitalu. Za wykonanie kolejnych szczepień obowiązkowych odpowiadać będzie Lekarz Rodzinny. Poznań to miasto, w którym znajduje się wielu znawców w tejże specjalizacji lekarskiej, do których można udać się wraz ze swoim dzieckiem.

Na przestrzeni od dwóch do siedmiu miesięcy od dnia narodzin, niemowlę powinno zostać zaszczepione przeciwko rotawirusom, błonicy, tężcowi, krztuścowi, poliomyelitis, hib oraz pneumokokom, a także otrzymać kolejne dawki szczepionki przeciw WZW B. Warto dodać, że pewne szczepionki mogą być ze sobą skojarzone, dzięki czemu podczas jednej wizyty szczepiennej można zaszczepić dziecko przeciw kilku chorobom. Wybór ten w pełni zależny jest od woli rodziców.

Gdy twoje dziecko przekroczy 13 miesiąc życia, skorzystaj z usług lekarza rodzinnego i zaszczep je dawką przypominającą na pneumokoki oraz odrę, świnkę i różyczkę. W następnych miesiącach, niemowlę powinno otrzymać kolejne dawki przypominjące – tym razem przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi oraz poliomyelitis i hib. Gdy nasze dziecko ukończy 6 rok życia po raz wtóry szczepione jest przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi, poliomyelitis oraz odrze, śwince i różyczce. Szczepienia przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi powinny zostać powtórzone kolejno: po ukończeniu 14 i 18 roku życia.

Sprawdź: