Wariant delta koronawirusa. Co należy o nim wiedzieć i jakie są objawy?

 Mutacja delta Covid-19, jeśli dotrze do naszego kraju, a na to wszystko wskazuje, może okazać się nie lada problemem. Wszystko wskazuje na to, że jest ona bowiem o ponad 60% bardziej zakaźna, niż dotychczas dominujące w naszym kraju wariacje koronawirusa, może również cechować się cięższym przebiegiem. Wariant delta, zwany również drugim wariantem indyjskim, spowodować może bowiem wiele dodatkowych, ciężkich nietypowych objawów. Na co zwrócić uwagę i jak się chronić przed mutacją delta? O tym przeczytasz w naszym artykule.

Co wiemy o wariancie Delta?

Indyjski wariant, czyli B.1.617 zaczyna obecnie dominować w wielu krajach świata, w tym m.in Wielkiej Brytanii. Warto podkreślić, że posiada on aż trzy mutacje – E484Q, L452R i P681R, a każda z nich występuje również w innych odmianach “klasycznego” koronawirusa. Mówiąc konkretniej – mutację E484Q wykryto w przypadku wariantu brazylijskiego, L452R – w wariancie południowoafrykańskim, natomiast P681R – kalifornijskim. Wariant Delta można więc nazwać swego rodzaju kumulacją wcześniej poznanych mutacji Covid-19.

Nowy wariant cechuje się bardzo wysoką transmisyjnością. Oznacza to, że jedna nieświadoma, chora osoba najprawdopodobniej zarazi dużo więcej osób, niż przy standardowym zakażeniu Covid-19. Bardzo często w przypadku tego wariantu chorują całe rodziny – w tym dzieci, które ciężej przechodzą zakażenie mutacją Delta, niż wcześniejszymi odmianami Covid-19.

Objawy choroby w mutacji Delta

Podobnie jak w przypadku “klasycznego” zakażeni, wariant Delta wywołuje wiele nieswoistych objawów, przez co w początkowym stadium pacjenci często ignorują chorobę, myląc ją np. z przeziębieniem. Również tutaj wymienić można jednak kilka objawów, których pierwotne warianty nie wywoływały. Do najważniejszych objawów koronawirusa w mutacji Delta należą:

  • ból gardła oraz głowy
  • katar
  • suchość w jamie ustnej
  • wysypka
  • zaczerwienienie oczu
  • mdłości
  • biegunka
  • wymioty

Zdarza się jednak, że wariant Delta koronawirusa wywołuje również bardzo poważne objawy, których w przypadku innych mutacji nie stwierdzono (lub występują bardzo rzadko). Są to nierzadko objawy zagrażające wręcz życiu pacjenta. Wymienić tu możemy:

  • zaburzenia słuchu
  • ciężkie zapalenie migdałków
  • zaburzenia krzepliwości krwi
  • gangrenę

Lekarze informują, że gdy u pacjenta rozpoznany zostanie którykolwiek z tych objawów, należy wdrożyć leczenie szpitalne – nawet, jeśli wcześniej leczył się on w domu.

Jak uchronić się przed wariantem Delta?

Wariant Delta spędza sen z powiek naukowców, którzy obawiają się, że może doprowadzić do wykształcenia szczepionkoopornych mutacji koronawirusa. Już teraz mówi się, że w przypadku wariantu Delta skuteczność szczepionek nieco spadła. Z drugiej zaś strony – dla przykładu – pełne szczepienie preparatem BioNTech/Pfizer nadal w 65% zapobiega objawowemu przebiegowi choroby, a w ponad 90% przed hospitalizacją. Oznacza to, że szczepionki nadal pozostają podstawowym sposobem ochrony przed koronawirusem.

Aby ochronić się przed konsekwencjami zakażenia w wersji Delta, należy również stosować się do zasady DDM (dystans, dezynfekcja, maseczka). Jest to absolutnie podstawowy sposób na ograniczenie możliwości zakażenia się podczas zbliżającej się nieuchronnie czwartej fali pandemii. Jeśli masz za sobą chorobę związaną z wariantem Delta, powinieneś udać się na badanie EKG Poznań. Pozwoli to ocenić stan serca, jest to niezwykle ważne, żeby sprawdzić czy nie powstały tan zmiany, które powinno się obserwować. Taka sama zasada powinna być stosowana przy badaniu płuc. Po przejściu choroby powinieneś wykonać badanie spirometria Poznań, żeby sprawdzić, czy z Twoimi płucami jest wszystko w porządku.

Sprawdź: