Czy sińce pod oczami to objaw choroby?

Nasze oczy są coraz bardziej zagrożone w dzisiejszych czasach. Smartfony, ekrany i wiele innych czynników może bardzo mocno męczyć nasze gałki oczne. Miliony ludzi na świecie boryka się z problemem sińców (cieni pod oczami). Najczęściej mają one kolor żółto-siny, a także fioletowy i szary. Mogą być objawem zmęczenia, alergii, ale także uderzenia. Wielu z nas zastanawia się, czy jest to krótkotrwałe i czy sińce pod oczami to objaw choroby? Worki pod oczami są najczęściej objawem braku snu i przewlekłego zmęczenia. Co zrobić, gdy skóra pod oczami jest podrażniona przez dłuższy czas?

Sińce pod oczami – przyczyny

Zasinienia pod oczami mogą być spowodowane wieloma czynnikami, w tym brakiem snu, alergiami i pocieraniem oczu. Powodują one zastój limfy i sińce pod oczami. Przyczyn może być jednak o wiele więcej. Cienie pod oczami mogą być skutkiem alergii na różne składniki kosmetyków, sierść zwierząt, roztocza czy kurz. U niektórych osób, taki stan może się pojawić po stresowych sytuacjach. Zabiegi na sińce pod oczami obejmują stosowanie zimnych okładów, przykładanie plasterków ogórka i stosowanie torebek z herbatą.

Sińce pod oczami – objawy

Zasinienia pod oczami mogą powstawać z różnych przyczyn. Najczęstszą przyczyną są urazy, takie jak uderzenie w twarz. Innymi przyczynami mogą być alergie, infekcje i niektóre schorzenia. Gdy zobaczymy zmiany wokół oczu, warto zainteresować się czym są sińce pod oczami. Objawy zasinienia pod oczami mogą się różnić w zależności od przyczyny. Do najczęstszych objawów należą jednak obrzęk, ból i tkliwość dotkniętego obszaru. Siniaki mogą mieć również kolor niebieski, fioletowy i szary.

Czy sińce pod oczami to objaw choroby?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ zasinienia mogą być spowodowane wieloma czynnikami, w tym chorobami. Jednak w przypadku pojawienia się niewyjaśnionych zasinień pod oczami należy skonsultować się z lekarzem specjalistą, aby wykluczyć wszelkie podstawowe problemy zdrowotne. Może się okazać, że sińce pod oczami to objaw choroby. Mogą one wskazywać na choroby, takie jak:

  • cukrzyca
  • niedoczynność tarczycy,
  • choroba nerek
  • choroba wątroby
  • nadciśnienie tętnicze,
  • zapalenie spojówek,
  • zapalenie błony śluzowej nosa,
  • anemia.

Jak leczyć sińce pod oczami?

Leczenie zasinień pod oczami różni się w zależności od ich przyczyny. Pamiętajmy o tym, że jeżeli przyczyną cieni pod oczami nie jest jedna z wyżej wymienionych chorób, możemy stosować domowe sposoby na doprowadzenie naszej skóry pod oczami do prawidłowego stanu. Na przykład, jeśli siniak powstał w wyniku urazu, może być zalecane przykładanie lodu, okłady z ogórka i herbaty, a także odpoczynek dla gałek ocznych. Ważne jest również odpowiednie nawadnianie organizmu. Można również używać kremów rozjaśniających skórę wokół oczu. Jeśli siniak jest wynikiem alergii, należy unikać substancji wywołującej alergię. Jeśli siniak jest wynikiem infekcji, konieczne może być zastosowanie antybiotyków. Jeśli problem jest bardzo duży można skontaktować się z salonem kosmetycznych, który przeprowadzi zaawansowany zabieg medyczny.