Wszystko, co musisz wiedzieć o chorobach układu krążenia
Choroby układu krążenia to niezwykle powszechny problem, z którym zmaga się wielu Polaków. Z oficjalnych statystyk wynika, że każdego roku w naszym kraju występuje około 70 tysięcy przypadków udaru mózgu. Wynik ten daje trzecie miejsce w plebiscycie najczęstszych przyczyn zgonów wśród ludzi dorosłych. Jak więc widać problem ten może być poważny i nie należy go lekceważyć.
Kto jest najbardziej podatny na choroby układu krążenia?
Jak to się mówi, choroba nie wybiera i może dotknąć dosłownie każdego. Jednak istnieje pewna reguła, która może sprzyjać jej pojawieniu się. Choroby układu krążenia najczęściej dotykają ludzi, którzy:
- borykają się z problemami nadciśnienia tętniczego krwi,
- mają podwyższone stężenie cholesterolu we krwi,
- palą papierosy,
- mają problemy z nadwagą i otyłością,
- obciążeni są nadmiernym stresem,
- nie prowadzą aktywnego trybu życia,
- niewłaściwe się odżywiają,
- częściowo tolerują bądź nie tolerują glukozy,
- zmagają się ze wzrostem stężenia kwasu moczowego lub fibrynogenu,
- mają cukrzycę.
Do pozostałych czynników można zaliczyć uwarunkowanie genetyczne oraz wiek (zapadalność na te schorzenia wzrasta wraz z wiekiem). Ze statystyk wynika również, że to mężczyźni chorują częściej niż kobiety. U płci żeńskiej wzrost zachorowań można zaobserwować po menopauzie.
Najczęstsze dysfunkcje układu krążenia
Do górujących liczebnie chorób układu krążenia można zaliczyć:
- nadciśnienie tętnicze – inaczej podwyższone ciśnienie we krwi, jest to ciśnienie przekraczające wartości 139/89 mmHg. Choroba ta może objawiać się bólami oraz zawrotami głowy, omdleniami i uczuciem kołatania serca,
- miażdżycę – jest to wyjątkowo niebezpieczna choroba, gdyż nie towarzyszą jej żadne objawy, a rozwijać się może już od dziecka. Pierwsze symptomy zauważalne są dopiero w podeszłym wieku. Aby zapobiec procesom miażdżycowym, zaleca się stosować odpowiednią dietę, zwiększyć aktywność fizyczną i nie palić tytoniu.
Do pozostałych chorób z pewnością można zaliczyć udar mózgu, zawał serca, wystąpienie żylaków, chorobę wieńcową, gorączkę reumatyczną, niewydolność serca, arytmię serca.
Co zrobić w przypadku wystąpienia problemów z układem krążenia?
Wielu ludzi lekceważy pierwsze objawy i odwleka ewentualną wizytę u lekarza. Jest to nieodpowiedzialne podejście, które znacznie może wpłynąć na ich zdrowie. Dlatego w przypadku jakichkolwiek podejrzeń zaleca się niezwłocznie skonsultować z lekarzem.
Jeśli potrzebujesz eksperckiej pomocy bądź wizyty u sprawdzonego lekarza, koniecznie zajrzyj na stronę Lekarz Rodzinny Poznań. Z pewnością udzielimy Ci cennych wskazówek.
Sprawdź: