
E-zwolnienie to elektroniczne zwolnienie.
E-zwolnienie którego nie trzeba fizycznie dostarczać pracodawcy ani urzędowi ZUS. Zostaje automatycznie przesłane na indywidualny profil Platformy Usług Elektronicznych płatnika składek i do systemu ZUS. Takie rozwiązanie stanowi ogromne udogodnienie dla pacjentów.
Zalety elektronicznego zwolnienia
Podstawową zaletą jest możliwość uzyskania takiego zwolnienia na drodze e-Konsultacji, bez konieczności wychodzenia z domu. Wystawianie e-zwolnienia trwa stosunkowo krócej niż ręczne wypisanie zwolnienia. W systemie lekarz ma dostęp do wszelkich naszych danych i naszego pracodawcy. Wystarczy podać numer PESEL a informacje zostaną wyszukane i uzupełnione automatycznie. To też duża zaleta z perspektywy bezpieczeństwa, dzięki temu ograniczamy podawanie danych do minimum. Co więcej, e-zwolnienie może być wystawić nie tylko za pomocą stacjonarnego sprzętu, a również przez urządzenia mobilne, to wyjątkowe ułatwienie, szczególnie podczas wizyty domowej. W takich zautomatyzowanych okolicznościach nie musimy martwić się o zasiłek chorobowy lub opiekuńczy. Pracodawca widzi nasze zwolnienie na swoim profilu PUE. Osoby prowadzące działalność gospodarczą i ci którym ZUS wypłaca świadczenie chorobowe, mogą składać wnioski o zasiłek za pośrednictwem profilu PUE. Jeśli Twój pracodawca lub osoba prowadząca działalność nie ma jeszcze profilu na PUE dostajemy papierowe zwolnienie. W tym przypadku musimy dostarczyć tradycyjnie w ciągu 7 dni.
Kto wystawia L4 przez Internet?
E-zwolnienie to usługa, którą może świadczyć każdy lekarz internista. Wystawienie jak w przypadku tradycyjnej formy wymaga uprzednich konsultacji stanu zdrowia pacjenta. Zwolnienie lekarskie bowiem jest wynikiem opinii lekarskiej dotyczącej kondycji zdrowotnej, a nie automatycznie wystawianym dokumentem. W Internecie pod frazą Lekarz Rodzinny Poznań znajdą Państwo kontakt do naszej przychodni działającej w Poznaniu i wygodnie umówić się na konsultacje.
E-ZLA możemy również otrzymać podczas wirtualnej wizyty w gabinecie telemedycznym. Podczas spotkania czy rozmowy należy przedstawić lekarzowi swoją dokumentację medyczną i określić swoje dolegliwości. Ponadto, jeżeli zajdzie taka konieczność lekarz może zalecić udanie się na konsultacje z lekarzem specjalistą danej dziedziny. Finalnie lekarz wystawi e-Receptę lub e-zwolnienie Poznań. Warto dodać, że nie musimy posiadać Internetowego Konta Pacjenta (IKP), jednak stanowi to duże ułatwienie. W dowolnym momencie możemy sprawdzić czas trwania L4 i historię otrzymanych zwolnień.
Sprawdź: