Migotanie przedsionków – jak je rozpoznać i uniknąć udaru mózgu?

Migotanie przedsionków może być przyczyną niedokrwiennego udaru mózgu. Szybkie zdiagnozowanie migotania przedsionków może być kluczowe podczas leczenia pacjenta. Udar niedokrwienny jest o wiele częstszy niż udar krwotoczny u osób z takim schorzeniem. Zaburzenia rytmu serca są bardzo niebezpieczne dla zdrowia, a udar niedokrwienny mózgu jest bardzo poważny. Powstaje on na skutek niedostarczenia odpowiedniej ilości krwi do mózgu. Spowodowane jest to zmianami miażdżycowymi w tętnicach. Skutki migotania przedsionków mogą być bardzo poważne, więc gdy podejrzewamy nasz organizm o to schorzenie, warto oddać się w opiekę doświadczonego lekarza, który przeprowadzi szereg badań i z

Co to jest migotanie przedsionków?

Wiele pacjentów nie zdaje sobie sprawy z tego co to jest migotanie przedsionków. Bardzo trudno jest zdiagnozować jakieś schorzenie nie wiedząc jakie może mieć objawy. Migotanie przedsionków jest rodzajem arytmii, która powoduje nieregularne bicie serca. Najczęściej jest to przyspieszone bicie serca, które dają uczucie kołatania w klatce piersiowej. Prawidłowo działające serce powoduje skurcz przedsionków i komór, który jest odpowiedzią na regularne impulsy elektryczne. Powstają one w węźle zatokowym, który stanowi dla organizmu rozrusznik serca. Impulsy w nim rozchodzą się w sposób uporządkowany, dzięki któremu praca serca jest prawidłowa. Podczas migotania przedsionków impulsy elektryczne pojawiają się w różnych miejscach co powoduje dezinformację dla naszego organizmu. Taki chaos jest niezwykle niebezpieczny dla zdrowia ludzkiego.

Przyczyny migotania przedsionków

Migotanie przedsionków to nieprawidłowy rytm serca, który może powodować u danej osoby zawroty głowy, światłowstręt lub omdlenia. Może również prowadzić do innych powikłań, takich jak udar mózgu. Migotanie przedsionków jest spowodowane nieregularnym biciem górnych komór serca (przedsionków). Najczęstszą przyczyną migotania przedsionków jest uszkodzenie serca mięśniowego. Mogło ono powstać poprzez nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, cukrzycę czy także zaostrzeniem chorób wieńcowych. Innymi przyczynami, które mogą powodować to schorzenie jest nadmierne używanie różnych używek – papierosów i alkoholu. Na ryzyko udaru są również narażone osoby przewlekle otyłe i z chorobami naczyń krwionośnych.

Objawy migotania przedsionków

Migotanie przedsionków jest rodzajem arytmii serca, która powoduje, że serce bije nieregularnie. Najczęstszymi objawami migotania przedsionków może być kołatanie serca. Pogorszenie kondycji i stopniowe zmniejszenie możliwości wysiłku może być kolejnym objawem migotania przedsionków. Rozpoznanie schorzenia możliwe jest również poprzez zawroty głowy, a nawet omdlenia. Migotanie przedsionków jest też często rozpoznawane dopiero po udarze mózgu lub niewydolności serca, które są bardzo poważne dla życia pacjenta. Zaleca się regularne wykonywanie badania EKG, a także prób wysiłkowych, echokardiografii czy szeregu badań laboratoryjnych.