Sposoby na zwalczenie refluksu i pozbycie się zgagi

Refluks jest stanem, w którym kwas żołądkowy i inna zawartość żołądka spływa z powrotem do przełyku. Natomiast zgaga jest uczuciem pieczenia w klatce piersiowej, gardle lub nadbrzuszu. Jest ona spowodowana przez kwas żołądkowy, który cofa się do przełyku i może być wywołana przez spożywanie niektórych pokarmów, takich jak czekolada, smażone potrawy i owoce cytrusowe. Pojęcie refluks oraz zgaga często używa się zamiennie.

Czym objawia się choroba refluksowa?

Objawy choroby refluksu żołądkowo-przełykowego mogą się różnić w zależności od osoby i mogą obejmować zgagę, ból w klatce piersiowej, trudności w połykaniu i kaszel. Do typowych objawów tej choroby należą zgaga, uczucie cofania treści żołądkowej do przełyku, puste odbijanie oraz kwaśny lub słony smak w ustach. Do objawów nietypowych tej choroby zaliczmy: chrypę, nieprzyjemny zapach z ust, uczucie pełności, duszności, wzdęcia, suchy kaszel oraz nudności. Jeśli chodzi o objawy szczególnie nas alarmujące zalicza się: zaburzenie połykania, chudnięcie, bolesne przełykanie, czy nawet krwawienie. Objawy alarmujące kończą się najczęściej są bezwzględnym wskazaniem do gastroskopii, ze względu na możliwość wystąpienia nowotworu przełyku oraz pozapalnego zwężenia przełyku.

Przyczyny powstawania zgagi i refluksu.

Choroba refluksowa przełyku jest spowodowana przedostawaniem się kwasu żołądkowego do przełyku. Zgaga często występuje u kobiet w ciąży. Kwas może pojawić się w wyniku wielu czynników, a najczęściej spowodowana jest:

  • Nadmiernym spożywaniem alkoholu oraz paleniem papierosów,
  • Przyjmowanie niektórych leków,
  • Spożycie dań tłustych, ciężkostrawnych oraz bardzo obfitych,
  • Sięganie po napoje gazowane oraz takie zawierające dużą ilość kofeiny,
  • Produkty, które powodują rozluźnienie się zwieracza przełyku (np. czekolada, cytrusy, cebula),
  • Jedzenie w pośpiechu.

Domowe sposoby na leczenie zgagi i refluksu?

Zacznijmy od tego, że leczenie zgagi powinniśmy rozpocząć od skonsultowania się z lekarzem rodzinnym, a jeżeli przepisane leki nie pomogą, powinniśmy udać się do ginekologa. Domowe sposoby na zgagę i refluks są zazwyczaj zalecane przez lekarzy. Jednym z głównych domowych sposobów na zgagę jest picie naparów ziołowych oraz napar z korzenia świeżego imbiru. Bardzo polecanym sposobem na zgagę jest również siemię lniane, które zalewamy wrzątkiem. Taki napar pozwala ochronić nasz organizm przed działaniem szkodliwych kwasów żołądkowych. Kolejnym ze sposobów jest picie szklanki wody z rozpuszczoną w niej łyżką sody oczyszczonej, natomiast nie należy stosować jej zbyt często. Następny ze sposobów to picie ciepłego mleka, ze względu na to, że obniża kwasowość treści żołądka. Jeśli jednak chodzi o zgagę, która pojawia się w ciąży, dobrym sposobem będą migdały, wystarczy zaledwie ich garść, aby zapobiec pieczeniu w klatce piersiowej. Niektóre z tych środków obejmują również jedzenie mniejszych porcji, unikanie pikantnych potraw, picie wody i nie kładzenie się po posiłku.