Badania dla Seniorów – jakie badania powinno się wykonać przynajmniej raz w roku?

Seniorzy to szczególna grupa, która powinna dbać o swoje zdrowie. Poza odpowiednią dietą i ćwiczeniem sprawności fizycznej, trzeba również zadbać o profilaktykę. Szybkie wykrycie ewentualnych chorób pozwala na to, aby podjąć odpowiednie leczenie w najlepszym czasie i zyskać dobre efekty. Informacje o podstawowych badaniach, które warto wykonać przynajmniej raz w roku, znajdziesz w tym artykule.

Najważniejsze badania dla Seniorów

Każdy Senior powinien regularnie wykonywać badania, które pozwolą na wykrycie ewentualnych nieprawidłowości. Dzięki podjęciu szybkiego leczenia, możliwe jest osiągnięcie najlepszych rezultatów. To zaś sprawia, że Senior będzie mógł cieszyć się dłuższym życiem i lepszą jego jakością. Oto lista badań, które osoba starsza powinna wykonywać przynajmniej raz w roku:

  • Badanie holter – Poznań, Warszawa, Kraków, nieważne gdzie mieszka Senior, może wykonać takie badanie w warunkach domowych. Dzięki niemu można dowiedzieć się, czy serce osoby starszej jest w zadowalającej formie. Aparat pomiarowy jest przenośny, a jego użycie nie jest trudne. Wykryje on nieprawidłowości w pracy serca, poprzez elektrody umieszczone na klatce piersiowej.
  • Badanie cholesterolu – jego nadmiar zwiększa ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Poznanie wyniku jest możliwe dzięki wykonaniu badania krwi.
  • Mammografia – jest szczególnie ważna w przypadku kobiet, które znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka jeśli chodzi o raka piersi. W niektórych klinikach i ośrodkach można wykonać ją za darmo, w ramach NFZ.
  • Badanie EKG – Poznań to jedno z wielu miast, w którym można udać się w profesjonalne miejsca, które wykonują tego rodzaju badania. Dzięki niemu można przeprowadzić diagnostykę chorób serca. Badanie jest bezbolesne i nieinwazyjne.
  • Internista – warto odwiedzać go regularnie, gdyż zajmuje się on schorzeniami wewnętrznymi. Zazwyczaj jeśli odczuwa się niepokojące objawy, pierwszym wyborem jest lekarz internista. Poznań to jedno z wielu miast w Polsce, gdzie nie brakuje dobrych specjalistów.

Lekarz pierwszego kontaktu – ważna osoba w życiu Seniora

Każdy wie, że to właśnie do lekarza rodzinnego warto się wybrać, w przypadku odczuwania jakichkolwiek niepokojących objawów. Lekarz rodzinny ma szeroką wiedzę, która w połączeniu z wywiadem i wstępnymi badaniami, pozwala skierować chorego na odpowiednie tory leczenia. Lekarz pierwszego kontaktu jest bardzo ważną osobą, to dzięki niemu można dostać skierowania, które potrzebne są do wykonania najważniejszych badań. Osoby starsze powinny udawać się do jego gabinetu przynajmniej raz w roku, aby dowiedzieć się co powinny zrobić, w celu poznania stanu swojego zdrowia. Dobry lekarz rodzinny zawsze jest gotowy do pomocy pacjentowi, dlatego warto zastanowić się nad wyborem. Dobrego lekarza można rozpoznać po indywidualnym podejściu do pacjenta, sumienności, łagodności i cierpliwości, opiekuńczości oraz uczciwości. Warto poszukać odpowiedniego lekarza rodzinnego, aby bez obaw móc powierzyć mu sprawy związane ze swoim zdrowiem.

Podsumowanie – badania dla Seniorów

Osoby starsze powinny szczególnie dbać o swoją sprawność i zdrowie. Bardzo ważne są działania profilaktyczne, wśród których można wymienić regularne badania. Holter, badanie cholesterolu, mammografia, badanie EKG to podstawowe, które trzeba wykonać przynajmniej raz w roku. Warto wybrać dobrego lekarza rodzinnego, dzięki któremu można otrzymać potrzebne skierowania na badania. Taka osoba podchodzi do pacjentów z empatią, jest cierpliwa oraz sumienna. Każda osoba starsza powinna mieć możliwość wizyty u dobrego lekarza pierwszego kontaktu, aby czuła się bezpiecznie i mogła zadbać o swoje zdrowie jak najlepiej.

Sprawdź: