Jakie badania należy wykonać przed ciążą?

Badania kontrolne przed powiększeniem rodziny nie są czasochłonne i powinna się na nie udać każda kobieta planująca potomstwo. W tym celu, warto udać się do ginekologa, lekarza rodzinnego oraz udać się na badania laboratoryjne. Co więcej, partner kobiety powinien również odwiedzić lekarza specjalistę. Pierwsze wizyty przed zajściem w ciąże powinny odbywać się już około pół roku przed poczęciem. Podstawą są regularne wizyty u ginekologa i dokładny wywiad medyczny. Tylko dogłębna analiza pozwoli rozplanować ciążę, tak aby urodzenie dziecka przebiegło bez najmniejszych problemów. Jakie badania należy wykonać przed ciążą, aby nie stresować się w ostatniej fazie?

Podstawowe badania przed ciążą

Kobieta planującą powiększenie rodziny powinna udać się na podstawowe badania przed ciążą. Składają się na nie podstawowe badania laboratoryjne:

  • morfologia krwi z wymazem – pozwalają ocenić zdrowie pacjentki przed zapłodnieniem.
  • oznaczenie grupy krwi oraz czynnika Rh – informują one o możliwym konflikcie serologicznym pomiędzy rodzicami. Na to badanie powinien udać się również ojciec dziecka.
  • badanie moczu – jedno z podstawowych badań.
  • badanie tarczycy – choroba ta może utrudniać zajście w ciążę lub zakłócać jej przebieg.
  • próby wątrobowe i czynnik krzepnięcia krwi – badanie potrzebne podczas przyjmowania antykoncepcji hormonalnej.
  • glukoza – potrzebne do wykrycia potencjalnej cukrzycy – niebezpiecznej dla dziecka.
  • badanie na WZW B – wirusowe zakażenie wątroby typu B – wirus bardzo poważny podczas ciąży.

Warto wykonać wszystkie z tych badań, aby mieć pewność, że matka w pełni przygotowała się na pojawienie maluszka. Po całej serii badań i otrzymaniu pozytywnych wyników, zdrowie dziecka nie powinno być zagrożone.

Jakie badania dodatkowe warto przeprowadzić przed ciążą?

Planowanie ciąży powinno odbywać się z odpowiednim wyprzedzeniem przed zapłodnieniem. Przyszła mama powinna udać się do stomatologa, aby sprawdzić stan uzębienia, a także wyleczyć wszystkie ubytki. Stan zapalny w jamie ustnej może być przyczyną, przez którą trudne jest zajście w ciążę. Podczas problemów z niepłodnością, warto zgłosić się na badanie nasienia, aby określi jakość plemników partnera. Ważny jest również wywiad z członkami rodziny, którzy przechodzą przez choroby genetyczne. Odpowiednie badania pozwolą zbadać ryzyko przekazania wadliwych genów dziecku. Poza tym, ważne jest, aby obserwować swoje ciało i wykonywać regularne badania kontrolne. Warto również kontrolować ciśnienie krwi.

Badania przed ciążą u pacjentki z chorobą przewlekłą

Planowanie ciąży u kobiet z padaczką, cukrzycą, nadciśnieniem i schorzeniami tarczycy powinny być wcześniej konsultowane z lekarzami. Badania przed ciążą u pacjentki z chorobą przewlekłą powinny być o wiele bardziej szczegółowe. Lekarz specjalista powinien dobrać leki, tak aby nie zagrażały one matce i płodowi. Zaostrzenie się choroby to znak, aby nie planować ciąży. Wiele leków nie może być stosowanych przez kobiety w ciąży, co może wpłynąć bardzo źle na zdrowie matki.