Czym jest żółta gorączka i jak się przed nią uchronić?

Żółta gorączka to choroba wywoływana przez wirus, który jest roznoszony przez komary. Objawy żółtej gorączki obejmują gorączkę, ból głowy, nudności, wymioty i bóle mięśni. W ciężkich przypadkach żółta gorączka może prowadzić do niewydolności narządów i śmierci. Nie ma specyficznego leczenia żółtej gorączki, dlatego ważne jest, aby podjąć kroki w celu uniknięcia ukąszeń komarów i unikać obszarów, na których choroba jest powszechna. Żółta gorączka, znana również jako gorączka żółtaczkowa, jest wirusowym zapaleniem wątroby spowodowanym przez komara. Wirus żółtej gorączki dzieli się na 2 typy:

  • Typu I – Wirus żółtej gorączki syberyjskiej, który występuje w Rosji, Chinach i czasami w Europie.
  • Typu II – Wirus żółtej gorączki afrykańskiej, który jest obecny w Afryce Subsaharyjskiej. Jest dużo groźniejszy i śmiertelniejszy niż typ I.

Jeśli jesteś ugryziony przez komara niosącego wirusa żółtej gorączki, prawdopodobieństwo zachorowania na nią to około 25%. Nadal jednak naukowcy mają problemy ze stwierdzeniem na 100% czy ten procent można traktować poważnie, czy też nie. Jak dotąd uważa się jednak, że te 25% to realne ryzyko.

Jak można zachorować na żółtą gorączkę?

Żółta gorączka jest chorobą wirusową, która może być przenoszona drogą kropelkową. Można się nią zarazić przez kontakt z osobą chorą lub poprzez bezpośredni kontakt z żywnością lub wodą zanieczyszczonymi przez wirusa. Żółtą gorączką można zarazić się na kilka sposobów. Najczęstszym sposobem jest ukąszenie przez zakażonego komara. Inne sposoby obejmują kontakt z krwią lub płynami ustrojowymi zakażonej osoby, lub poprzez kontakt ze skażonym środowiskiem, takim jak odzież lub pościel, która miała kontakt z zakażoną osobą. Możliwe jest również to, że komar ukąsi zakażonego właśnie żółtą gorączką człowieka i przeniesie wirusa na inną osobę. Istnieje również szansa, że komar zostanie nosicielem wirusa po ukąszeniu małpy i dopiero potem przeniesie chorobę na człowieka.

Jak objawia się żółta gorączka?

Żółta gorączka to wirusowa choroba zakaźna, która objawia się gorączką, bólami mięśniowymi i kostnymi oraz powiększonymi węzłami chłonnymi. Choroba może być także prowadzić do powikłań, takich jak uszkodzenie wątroby, nerek lub mózgu. W ciężkich przypadkach żółta gorączka może prowadzić do niewydolności wątroby i śmierci.

Jak leczyć żółtą gorączkę?

Aby leczyć żółtą gorączkę, należy skonsultować się z lekarzem. Może on zalecić antybiotyki lub inne leki na receptę. Nie ma specyficznego leczenia żółtej gorączki. U pacjentów, którzy cierpią na żółtą gorączkę, najczęściej wprowadzane jest leczenie objawowe, które bazuje głównie na nawadnianiu chorych osób, podawaniu im leków przeciwbólowych oraz przeciwgorączkowych. Warto również wiedzieć, że podczas leczenia należy unikać niestandardowych leków przeciwzapalnych, które mogłyby nasilić objawy. Nie ma również dostępnej szczepionki na żółtą gorączkę. Najlepszym sposobem zapobiegania chorobie jest unikanie obszarów, na których występuje wirus.