Złamane żebro, pęknięte żebro – rehabilitacja i leczenie

Do złamania żebra dochodzi bardzo często podczas bezpośredniego uderzenia w klatkę piersiową. Powoduje to złamanie żebra lub pęknięcia żebra. Rehabilitacja i leczenie nie należy do najprzyjemniejszych okresów w życiu, ponieważ pęknięte żebro zrasta się dość długo, a pacjent może skarżyć się na bóle, które pojawiają się podczas oddychania, kichania, kaszlu, ale także podczas gwałtownych ruchów.

Jak może dojść do złamania żebra lub jego pęknięcia?

Prawidłowa ruchomość wszystkich żeber stanowi podstawę dla prawidłowego funkcjonowania układu oddechowego. Mięśnie oddechowe wraz z przeponą pomagają w prawidłowy sposób oddychać naszemu organizmowi. Są one odpowiedzialne za każdy wdech i wydech. Złamanie tej struktury może spowodować problemy z prawidłową pracą płuc. Uraz może napotkać każdego z nas. Jak może dojść do złamania żebra lub jego pęknięcia? Złamanie żebra lub pęknięcie może wystąpić z upadku, wypadku samochodowego, lub bezpośredniego uderzenia w klatkę piersiową. Najczęściej dochodzi do uszkodzenia podczas poważnych wypadków samochodowych. Wyróżniamy dwa podstawowe typy złamań:

  • uraz bezpośredni.
  • złamanie kompresyjne.

Jakie są objawy pękniętego żebra?

Diagnostyka jest niezwykle ważna podczas podejrzenia pęknięcia żebra. Jakie są objawy pękniętego żebra? Głównym objawem jest niepokojący ból w klatki piersiowej. Widoczny jest on podczas wdechu, kaszlu, ale także śmiania się. Co więcej, ból może pojawiać się przy gwałtownych ruchach kręgosłupa, a także może promieniować. Kolejnym objawem, który powinien być niepokojący jest obrzęk w miejscu złamania, ale także zasinienie w okolicy pęknięcia. Wyczuwalność odłamów kostnych lub przerwania struktury żebra może być bardzo jednoznacznym objawem. Złamane lub pęknięte żebro może spowodować również uszkodzenie pozostałych struktur klatki piersiowej (uszkodzenie płuc, śledziony, wątroby, nerek, a nawet serca).

Pierwsza pomoc – co zrobić, gdy podejrzewamy pęknięcie żebra?

Jaka powinna być nasza pierwsza pomoc? Co zrobić, gdy podejrzewamy pęknięcie żebra? Warto położyć pacjenta w pozycji półsiedzącej i wezwać pogotowie ratunkowe. W tym czasie można założyć opaskę uciskową lub bandaż elastyczny (nie może on powodować dyskomfortu podczas oddychania). Ręka po stronie pęknięcia powinna zostać unieruchomiona. Po przewiezieniu do szpitala, wykonuje się badanie RTG, które potwierdzi złamanie, pęknięcie lub stłuczenie żeber.

Powikłania i rehabilitacja – jak długo będą się zrastać pęknięte żebra?

Uraz żeber wiąże się z powikłaniami i rehabilitacją. Jak długo będą się zrastać pęknięte żebra? Jeśli żebra uszkodziły się bez powikłań, lekarze przepisują leki przeciwbólowe i przeciwkaszlowe na kilka tygodni lub miesięcy. Jeśli powikłania są poważne, silny ból się nasila, może być to odma opłucnowa i potrzebny będzie drenaż klatki piersiowej, a także sztuczna wentylacja. Rehabilitacja jest bardzo ważna, a fizjoterapeuta nauczy pacjenta pewnych ćwiczeń oddechowych, które pomogą zmniejszyć przeciążenie w miejscu urazu.