Jak otrzymać skierowanie do specjalisty od lekarza rodzinnego?

Jak otrzymać skierowanie do specjalisty od lekarza rodzinnego?

Rozpoznanie i leczenie wielu chorób wymaga konsultacji z lekarzem konkretnej specjalizacji. Aby umówić się na wizytę do kardiologa czy neurologa trzeba jednak mieć skierowanie. W tym artykule wyjaśniamy, kto może wystawić skierowanie do specjalisty, do jakich lekarzy nie trzeba mieć skierowania oraz co należy robić z otrzymanym skierowaniem.

Kto może wystawić skierowanie do specjalisty?

Leczenie specjalistyczne wymaga skierowania. Możemy je otrzymać od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, którym może być zarówno internista, pediatra, lekarz medycyny rodzinnej, jak i lekarze innych specjalizacji. Jeśli zajdzie taka konieczność to skierowanie do specjalisty może wypisać również lekarz innej specjalizacji. Skierowania do specjalistów są również wystawiane pacjentom po wyjściu ze szpitala w ramach kontynuacji dotychczasowego leczenia.

Pacjent nie ma możliwości, by zażądać wystawienia skierowania do specjalisty bez wcześniejszych badań. Aby uzyskać skierowanie, muszą istnieć odpowiednie wskazania do objęcia leczeniem specjalistycznym. Decyzję o jego wystawieniu zawsze podejmuje lekarz na podstawie zebranego wywiadu, przeprowadzonych badań oraz zleconych badań dodatkowych. Lekarz rodzinny Poznań powinien wystawić skierowanie w sytuacji, gdy zachodzi konieczność wykonania badań, których sam nie może zlecić lub wtedy, gdy diagnostyka wymaga specjalistycznej wiedzy.

Do jakich lekarzy specjalistów nie trzeba mieć skierowania?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami skierowanie nie jest potrzebne w przypadku konsultacji u:
– ginekologa i położnika,
– wenerologa,
– psychiatry,
– onkologa.

W przypadku wizyty u tych lekarzy wystarczy zarejestrować się na wizytę u wybranego lekarza w przychodni.

Co zrobić ze skierowaniem do specjalisty?

W przypadku wizyt u lekarzy specjalistów nie obowiązuje rejonizacja. W związku z tym bez problemu można uzyskać od lekarza w Warszawie skierowanie do endokrynologa Poznań. Na wizytę u specjalistów można zarejestrować się osobiście lub telefonicznie. Obecnie coraz częściej lekarze pierwszego kontaktu wystawiają skierowania do specjalistów w postaci elektronicznej, choć zdarzają się jeszcze skierowania papierowe. Otrzymane skierowanie w formie papierowej należy dostarczyć do wybranej przychodni mającej umowę z NFZ w ciągu 14 dni. W przypadku e-skierowań nie trzeba dostarczać do przychodni żadnych dokumentów. Warto pamiętać również o tym, że w sytuacji leczenia chorób przewlekłych nie trzeba na każdej wizycie dostarczać nowego skierowania.

Sprawdź: