Kaszel suchy czy mokry? Jak odróżnić?

W okresie jesiennym i zimowym ludzie bardzo często są przeziębieni. Najczęściej towarzyszy im jeszcze jeden objaw, który często pozostawia ważne pytanie: kaszel suchy czy mokry? Jak odróżnić jeden rodzaj od drugiego? Gdy udamy się do najbliższej apteki, farmaceuta zawsze zapyta nas o rodzaj kaszlu, zanim zaproponuje jeden z dostępnych syropów. Dobranie odpowiedniego syropu będzie zależeć od rodzaju kaszlu. Kaszel jest odruchem, który pomaga organizmowi oczyścić płuca ze śluzu, kurzu i innych cząstek. Może on również pomóc w oczyszczaniu gardła z flegmy lub wymiocin. Kaszel może być spowodowany przez różne czynniki, takie jak przeziębienie, alergie, astma lub zapalenie oskrzeli.

Co to jest kaszel?

Prawdopodobnie większość z nas doświadczyła w życiu już kaszlu, ale właściwie, co to jest kaszel? Jest to reakcja, która jest wytwarzana odruchowo przez organizm. Ma na celu bronić drogi oddechowe przed czynnikami, które mogą je podrażnić. Może być on spowodowany podrażnieniem nerwów na błonie śluzowej lub wywołany przez świadome działanie człowieka. Kaszel można sklasyfikować jako suchy lub mokry. Kaszel suchy jest zwykle wynikiem przeziębienia i zwykle wytwarza niewielką ilość śluzu. Kaszel mokry jest spowodowany zapaleniem oskrzeli, płuc i innymi infekcjami płuc i wytwarza duże ilości śluzu.

Kaszel suchy i mokry – różnice

Podczas doboru odpowiedniego syropu lub leczenia, warto zapoznać się z tym, jak rozpoznać kaszel suchy i mokry. Różnice są widoczne dla człowieka. Mokry kaszel jest obecny podczas zakażenia. W drogach oddechowych zalega wydzielina wraz z drobnoustrojami, która jest usuwana podczas kaszlu. Ten rodzaj kaszlu jest głęboki, a odkrztuszanie trwa w czasie dnia i ma charakter lepki. Kaszel mokry jest do wykrycia w okolicach tchawicy i gardła. Wykrztuszanie nie jest łatwe, a kolor wydzieliny może dać odpowiedź, czy jest to infekcja bakteryjna (kolor zabarwiony) czy spowodowana wirusem (przezroczysty kolor). Kaszel suchy cechuje się brakiem wydzieliny oraz ciągłym poczuciem drapania w okolicach tchawicy. Co więcej, osoba z kaszlem suchym, czuje podrażnienie i łaskotanie. Na samym początku występuje chrząkanie, a późniejszy odruch kaszlu jest trudny do zatrzymania. Kaszel suchy objawia się również nocami i może być męczący. Często po upływie kilku dni przechodzi w kaszel mokry, aczkolwiek występowanie suchego kaszlu może być spowodowane alergią lub astmą. Kaszel suchy może być objawem rozpoczęcia infekcji, ale także prowadzić do poważniejszych chorób, które wymagają diagnostyki ze strony lekarzy specjalistów.

Jak skutecznie leczyć kaszel suchy, a jak kaszel mokry?

Suchy kaszel zazwyczaj ustępuje samoistnie. Może mu towarzyszyć ból gardła, gorączka i bóle ciała. Kaszel mokry jest spowodowany infekcją bakteryjną w płucach lub wirusem i może wymagać leczenia antybiotykami. Jak skutecznie leczyć kaszel suchy, a jak kaszel mokry? Najważniejsze jest określenie rodzaju kaszlu, tak aby dobrać odpowiedni środek leczenia. W tym przypadku może pomóc lekarz rodzinny. Syrop na kaszel mokry powinien być wykrztuśny i ułatwiać odkrztuszanie wydzieliny. Można go nabyć bez recepty w aptekach, należy jednak pamiętać o nie stosowaniu go wieczorami. Podczas walki z suchym rodzajem kaszlu warto wybrać leki przeciwkaszlowe. Działają one bardzo mocno przeciwkaszlowo i są produktywne. Dostępne są w formie tabletek lub syropu na kaszel suchy. Podczas leczenia kaszlu suchego można spróbować leków ziołowych lub poddać się inhalacji, która pomoże nawilżyć układ oddechowy u chorego. Jeśli nie potrafimy rozróżnić, czy nasz układ oddechowy jest zaatakowany przez kaszel mokry czy suchy, warto sprawdzić ofertę syropów, które działają jednocześnie na kaszel mokry i suchy. Jeśli kaszel nie ustępuje po kilku dniach, warto umówić się na wizytę u lekarza pierwszego kontaktu.