Problemy ze snem. Jak poradzić sobie z bezsennością?

Bezsenność to problem, który dotyczy około 45% populacji, a każdy z nas choć raz w życiu miał problem z zaśnięciem. Najczęściej tego typu problemy spowodowane są zbyt intensywnym trybem życia, długotrwałym lub silnym stresem i mają charakter przejściowy. Jednakże czasami tymczasowe problemy ze snem przeradzają się w coś poważniejszego, a mianowicie chroniczną bezsenność, która ma bardzo zły wpływ na jakość naszego życia i nasze samopoczucie. Skąd bierze się bezsenność, i jak poradzić sobie z nią poradzić?

Bezsenność – co to?

Bezsenność to zaburzenie prawidłowego rytmu i czasu snu, które utrzymuje się co najmniej miesiąc. Przy problemach tego typu sen bywa płytki, przerywany i niespokojny. Wszystko to sprawia, że organizm nie jest w stanie w pełni wypocząć i zregenerować się. Dodatkowo chronicznej bezsenności zazwyczaj towarzyszy silne napięcie emocjonalne, zmęczenie i rozdrażnienie.

Kiedyś zjawisko bezsenności występowało głównie wśród starszych ludzi. Obecnie niestety coraz większa ilość młodych osób zmaga się z przewlekłymi problemami ze snem i zgłasza się z tą dolegliwością do swojego lekarza rodzinnego. Należy pamiętać, że bezsenność traktowana jest obecnie jako odrębna jednostka chorobowa, która wymaga specjalistycznego i kompleksowego leczenia.

Bezsenność – główne przyczyny problemów ze snem 

Zaburzenia snu mogą mieć różne przyczyny. Wśród tych najczęściej występujących wyróżnia się czynniki zewnętrzne, takie jak upał, hałas, czy ostre światło, a także somatyczne, takie jak częste nocne parcie na mocz, które zaburza wypoczynek. Bezsenność ma również swoje źródło w czynnikach psychotycznych, czyli tych związanych z zaburzeniami depresyjnymi, czy lękami oraz psychogennych, takich jak stres, czy silny stan emocjonalny, który nie pozwala wyciszyć i zrelaksować się przed snem.

Lekarz pierwszego kontaktu Poznań

U osób dorosłych problemy ze snem są często związane z zaburzeniami psychicznymi oraz stanami depresyjnymi. Bez względu na źródło występowania bezsenności jest to dolegliwość, które znacznie utrudnia życie i zmniejsza jego komfort. Dlatego też tak ważne jest udanie się do lekarza, który będzie w stanie zdiagnozować bezsenność i skierować nas do specjalisty, który zastosuje odpowiednią, dobraną do potrzeb metodę leczenia bezsenności.

Lekarz rodzinny Poznań po wywiadzie z pacjentem rozpozna źródło problemu i skieruje pacjenta na dalsze leczenie, do specjalisty neurologa, psychiatry, czy endokrynologa. Wśród najpopularniejszych metod leczenia bezsenności jest terapia poznawczo-behawioralna, która cechuje się wysoką skutecznością. Tego typu terapia ma na celu nauczenie pacjenta odpowiedniej higieny snu, kontrolowanie bodźców oraz skrócenie czasu snu. Jeśli terapia nie przynosi oczekiwanych rezultatów należy wraz ze specjalistą rozważyć leczenie farmakologiczne, które doraźnie zmniejszą problemy ze snem.

Sprawdź: