Jakie badania profilaktyczne warto wykonać dzieciom przynajmniej raz w roku?

My, jako rodzice, troszczymy się o zdrowie naszych pociech. Wiemy, że lepiej przeciwdziałać niż leczyć, dlatego zastanawiamy się, w jaki sposób wdrożyć właściwą profilaktykę. Jednym z jej filarów są odpowiednie badania. Na jakie warto postawić i jak podjąć odpowiedzialną decyzję?

Kiedy nie wiemy, na jakie badania się zdecydować

Często stan zdrowia małych pacjentów wymaga przeprowadzenia odpowiednich badań. Z tego powodu przed podjęciem decyzji warto skonsultować się z lekarzem. Na podstawie doświadczenia i przebiegu chorób dziecka, podejmie on decyzję o dalszej profilaktyce. Od dobrego specjalisty można także otrzymać skierowanie na badania. Poznań to większe miasto, gdzie bez problemu znajdziemy takich lekarzy. Niemniej jednak nawet w mniejszych miejscowościach można spotkać profesjonalistów, którzy znają się na swojej pracy. Przedstawią oni rodzicom możliwości, jakie daje współczesna medycyna i ułatwią odpowiedzialny wybór.

Badania na własną rękę – na co warto się zdecydować?

Zarówno dzieci, jak i dorośli powinni mieć robioną morfologię krwi oraz badanie moczu co najmniej raz do roku. To jednak niejedyna profilaktyka, którą warto rozważyć. W przypadku małych pacjentów można przeprowadzić także:

  • bilans zdrowia dziecka – jest on obowiązkowy co dwa lata, jednak bardziej odpowiedzialni rodzice mogą go robić nawet co roku;
  • badanie cholesterolu – w szczególności wśród maluchów, u których zaobserwowano nadwagę;
  • USG jamy brzusznej – pozwala wykryć nieprawidłowości, które jeszcze nie dają o sobie znaku w postaci bólów;
  • badanie kału – sprawdza, czy w ciele malca nie ma pasożytów;
  • badanie wzroku – ocenia, czy dziecko nie ma wad, dzięki czemu możliwe jest wdrożenie leczenia jeszcze przed pójściem do szkoły;
  • badanie stomatologiczne – pozwala ocenić stan uzębienia i skorygować wady zgryzu; nie zaszkodzi wybrać się do stomatologa nawet 2 razy do roku.

Czy do badań profilaktycznych trzeba się przygotować?

Oczywiście, że tak! Przede wszystkim dziecko powinno być zdrowe. W przypadku choroby wyniki mogą zostać zafałszowane. Z tego względu przed badaniami obowiązkowym punktem dla rodzica i malucha powinna być poradnia lekarska Poznań. Dogłębnie skontrolujemy  tam stan zdrowia małego pacjenta i otrzymamy pozwolenie i skierowania na przeprowadzenie badań.

Jako rodzice nie powinniśmy lekceważyć badań profilaktycznych. Mogą one uratować nie tylko zdrowie, ale także życie naszych pociech. Badajmy się regularnie!

Sprawdź: