Czym jest zespół PCOS?

Jest to choroba, która coraz częściej dotyka kobiety podczas wieku rozrodczego. Czym jest zespół PCOS? Jest to zaburzenie hormonalne, które dotyczy jajników. Jest on spowodowany brakiem równowagi hormonów w organizmie, co może prowadzić do niepłodności i innych problemów zdrowotnych. Zespół PCOS znany jest również jako zespół policystycznych jajników lub zespół Steina-Leventhala. Objawy choroby mogą różnić się od siebie, dlatego warto oddać się pod opiekę ginekologa oraz endokrynologa.

Co to jest zespół PCOS?

W Polsce może być znany również jako wielotorbielowatość jajników. Zespół PCOS (z ang. polycystic ovary syndrome) to schorzenie, które wpływa na pracę jajników i jest to choroba nieuleczalna, lecz możliwa do kontrolowania, dzięki diecie i odpowiedniemu doboru leków. Może również powodować nieregularne miesiączki, trądzik, porost włosów na twarzy i klatce piersiowej (hirsutyzm) oraz przyrost masy ciała. Bardzo prawdopodobne jest to, że problem dotyczy ponad 15% kobiet. O chorobie, kobiety mogą dowiedzieć się podczas próby zajścia w ciążę pomiędzy 20 a 30 rokiem życia.

Jakie są objawy PCOS?

PCOS to schorzenie dotykające kobiety w wieku rozrodczym. Jakie są objawy PCOS? Charakteryzuje się wysokim poziomem hormonów męskich, co może prowadzić do nieregularnych miesiączek, trądziku, nadmiernego owłosienia i otyłości. Inne objawy obejmują niepłodność, a nawet depresję. Momentem, w którym kobiety mogą zauważyć problem są zaburzenia związane owulacją. Ich brak lub bardzo rzadkie owulacje (oligoowulacja). Poza tym, hiperandrogenizm jest kolejnym objawem, który może wskazywać na zespół PCOS. Jednakże, jajniki policystyczne są wykrywane podczas badania USG przez lekarza, dlatego ważne są regularne wizyty u lekarza oraz diagnostyka. Problemy z owulacją oraz hiperandrogenizm może świadczyć, że pacjentka może posiadać zespół PCOS.

Czy leczenie PCOS jest trudne?

Leczenie PCOS jest trudne i ma za zamiar regulowanie cykli miesiączkowych. Najczęstszymi wyborami specjalistów jest zastosowanie farmakoterapii, poprzez podawanie środków antykoncepcyjnych, metforminy czy klomifenu. Mają one za zadanie regulowanie poziomu hormonów w organizmie kobiety. Poza tym, zaleca się również zdrowy tryb życia, uprawianie sportu oraz odpowiednio zbilansowaną dietę. Warto zadbać, aby nad procesem leczenia opiekę sprawował odpowiedni lekarz.

Zespół PCOS a zajście w ciążę

Zespół PCOS to schorzenie, które ma wpływ na układ rozrodczy. Charakteryzuje się zaburzeniem równowagi męskich hormonów płciowych, co może prowadzić do nieregularnych miesiączek, niepłodności i nadmiernego owłosienia. Kobiety z PCOS często mają torbiele na jajnikach. Leczenie PCOS obejmuje zmianę stylu życia (odpowiednia dieta, ćwiczenia fizyczne, a także leki). Zespół PCOS jest również szkodliwy podczas zajścia w ciąże. PCOS powoduje obniżenie poziomu hormonu lutenizującego u niektórych kobiet w ciąży. Może to prowadzić do uszkodzenia przysadki mózgowej dziecka. Przez sam PCOS, kobiety mogą mieć trudność z zajściem w ciąże, lecz rozpoznanie zespołu PCOS nie jest równoznaczne z niepłodnością.