Czym zajmuje się lekarz rodzinny?

Czym zajmuje się lekarz rodzinny?

Osoba lekarza rodzinnego przez wielu pacjentów jest utożsamiana z lekarzem przyjmującym w poradni podstawowej opieki zdrowotnej. Taką funkcję może jednak pełnić również internista, czy pediatra. W tym artykule wyjaśniamy, czym dokładnie zajmuje się lekarz rodzinny, jakie choroby leczy oraz na jakie badania może nas skierować.

Kim jest lekarz rodzinny?

Medycyna rodzinna jest o wiele szerszym działem niż interna czy pediatria, ponieważ głównym zadaniem lekarza rodzinnego jest opieka medyczna zarówno nad dziećmi, jak i osobami dorosłymi. Lekarz tej specjalizacji zajmuje się diagnozowaniem i kompleksowym leczeniem wszystkich członków rodziny. Jego zadaniem jest także profilaktyka chorób i promowanie zdrowego trybu życia. Lekarz medycyny rodzinnej może udzielać porad w przychodni, porad telefonicznych oraz odwiedzać pacjentów podczas wizyt domowych. W odróżnieniu od innych specjalistów powinien on oceniać pacjenta całościowo i brać pod uwagę w ocenie jego stanu zdrowia jego otoczenie i rodzinę.

Lekarz rodzinny, a lekarz POZ

Warto pamiętać o tym, że lekarz medycyny rodzinnej może pracować jako lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, ale nie są to pojęcia jednoznaczne. Lekarz rodzinny to określenie specjalizacji, a lekarz POZ to tylko nazwa pełnionej funkcji w przychodni. Wielu pacjentów poszukując dla siebie przychodni POZ, wpisuje w wyszukiwarce hasła typu: lekarz rodzinny Poznań jednocześnie nie zdając sobie sprawy, że wyniki wyszukiwania nie zawsze będą oznaczały lekarzy przyjmujących w przychodni POZ.

Jakie choroby leczy lekarz medycyny rodzinnej?

Lekarz rodzinny zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób, które występują najczęściej według statystyk, ale nie wymagają konsultacji specjalistycznych. Posiada on wiedzę na temat chorób wewnętrznych, pediatrii, dermatologii, neurologii, okulistyki, ginekologii czy psychiatrii. Diagnostyka opiera się na zebranym wywiadzie, badaniach lekarskich przeprowadzonych podczas konsultacji oraz zleconych badań dodatkowych. Jeśli pacjent wymaga wizyty u lekarza innej specjalizacji lub natychmiastowej hospitalizacji, wtedy lekarz rodzinny wypisuje odpowiednie skierowanie.

Na jakie badania może skierować lekarz rodzinny?

Lekarz medycyny rodzinnej wypisuje skierowania na badania, które ułatwią mu podstawienie diagnozy. Wśród badań, które może zlecić, są m.in.:
– badania laboratoryjne krwi,
– badanie kału,
– badanie moczu,
– RTG klatki piersiowej,
– USG jamy brzusznej.

W przypadku, gdy uzyskane wyniki badań nie są wystarczające do postawienia diagnozy, wtedy lekarz rodzinny wypisuje skierowanie do specjalisty Poznań.

Gdzie przyjmują lekarze rodzinni?

Lekarze medycyny rodzinnej mogą przyjmować pacjentów w ramach umowy z NFZ lub prywatnie. Wielu z nich posiada prywatne gabinety, w których udzielają odpłatnych konsultacji. Lekarze tej specjalizacji często przyjmują w przychodniach POZ oraz pracują w szpitalach.

Sprawdź: