Jakie są objawy udaru?

Ryzyko udaru może dotyczyć każdego z nas. Zapchanie się tętnic mózgowych lub pęknięcia naczyń krwionośnych to czynniki ryzyka, które mogą wystąpić w najmniej spodziewanym momencie naszego życia. Konsekwencją udaru mózgu może być niepełnosprawność przez dalszą część naszego życia. Mogą prowadzić do trwałego uszkodzenia mózgu lub pewnej części mózgu, a nawet do zagrożenia życia ludzkiego. Rehabilitacja po udarze może nie przynieść pożądanych skutków. Jakie są objawy udaru mózgu? Niewiele osób wie, że udar mózgu może dotyczyć również małego dziecka.

Czym jest udar mózgu?

Udar mózgu to zespół objawów, który występuje, gdy przepływ krwi do mózgu zostaje przerwany. Może to nastąpić z powodu zakrzepu, czy powstania skrzepliny w naczyniu krwionośnym, które doprowadza krew do mózgu. W tym momencie, komórki mózgu są pozbawione tlenu i zaczynają umierać. Może to prowadzić do paraliżu, trudności z mówieniem i innych problemów.

Czy objawy udaru mogą wskazywać na jego rodzaj?

Wyróżnia się dwa główne typy udaru. Pierwszy z nich to udar niedokrwienny, którego skutkiem jest zablokowanie naczynia krwionośnego, ze względu na zmniejszenie lub zamknięcie (całkowite) światła. Drugim rodzajem jest udar krwotoczny, którego przyczyną są pęknięcia naczyń krwionośnych. Objawy udaru mózgu różnią się od siebie, dlatego warto wiedzieć, jak je rozpoznać u pacjenta.

Udar niedokrwienny mózgu – objawy

Udar niedokrwienny ma specyficzne objawy. Wystąpienie udaru cechuje się bardzo często tym, że atakuje jedną stronę ciała. Poza tym, udar niedokrwienny niesie ze sobą także: niedotlenienie, paraliż, niedowład, trudność w mówieniu, zaburzenie świadomości, majaczenie, zmniejszenie czucia, problemy z zapamiętywaniem, a także kłopoty z przełykaniem.

Udar krwotoczny mózgu – objawy

Głównym objawem udaru krwotocznego jest dość duży ból, który można poczuć w okolicach mózgu. Krwotok może pojawić się w okolicach płatu czołowego, ciemieniowego, skroniowego czy potylicznego. Poza tym, można poczuć inne syptomy, takie jak: niedowład, zaburzenia czucia, a także problem z widzeniem. Niedowidzenie może pojawiać się, jako ograniczenia pola widzenia.

Kto jest narażony na udar mózgu?

Kto jest narażony na udar mózgu? Wiele chorób może powodować zły dopływ krwi do mózgu i mogą one być odpowiedzialne za przyczyny udaru. Ważne jest to, aby minimalizować możliwość wylewu mózgu do krwi. Przyczyny udaru mogą być różne i niespodziewane. Silny ból głowy nie powinien być lekceważony. Co więcej, wysokie nadciśnienie tętnicze może powodować większą szansę na udar krwotoczny. Natomiast miażdżyca, zaburzenia krzepnięcia czy rytmu serca mogą być odpowiedzialna za niedokrwienie mózgu. Osoby z cukrzycą mogą być również narażeni na udar. Leczenie udaru jest bardzo trudne, a oblicze człowieka po takiej tragedii jest bardzo trudne. Osoby z migotaniem przedsionków mogą być również narażone na udar mózgu.

Rozpoznałem objawy udaru mózgu. Co zrobić?

Każdy z nas może się znaleźć w takiej sytuacji, że rozpoznał objawy udaru mózgu. Co zrobić? Na samym początku niesamowicie ważne jest wezwanie pogotowia ratunkowego. Pierwsze godziny od wystąpienia pierwszych objawów udaru są kluczowe. Pierwsza pomoc jest niezwykle ważna, gdy mamy podejrzenie udaru mózgu. Gdy to możliwe, warto przewieźć poszkodowanego na oddział neurologiczny, lecz zdecydowanie lepiej udać się z nim na oddział udarowy. Postępowanie jest bardzo ważne, lecz zdecydowanie ważniejszy jest czas reakcji. Po udarze warto wykonać rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową. Warto zapoznać się z programem profilaktyki udaru, który jest dostępny u każdego lekarza. Ryzyko wystąpienia udaru można zmniejszyć przez zdrowy tryb życia, badania profilaktyczne i regularne wizyty u lekarza.